Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Debattera
    Järn Bygg Färg
    Nyheter

    Bygghemma förlorar ännu en strid om beställningsvaror

    2018-03-24
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

     Att en vara tillverkas först efter beställning medför inte att den per automatik är specialtillverkad. Den här tolkningen av distanshandelslagen drabbar ännu en gång näthandelsföretaget Bygghemma efter ångrat köp av dörrblad.

    I september i fjol skrev vi om ett liknande fall i Allmänna reklamationsnämnden där en kund som köpte och monterade en felfri fönsterdörr från Bygghemma ansågs ha rätt att häva köpet trots att den var gjord på tillval och tillverkades efter kundens specialönskemål. Läs om fallet här

    Den 9 september 2017 köpte det nu aktuella paret tre stycken innerdörrsblad tillverkade av Bröderna Johansson för 4 440 kronor på Bygghemma.se. De fick upp ett felmeddelande som bad dem att slutföra ordern igen, vilket de gjorde. De fick bara en orderbekräftelse. 

    När de sedan fick varorna var det fel storlek på den ena dörren. När de kontaktade motparten fick de veta att det fanns en till order som väntade på leverans. Det har alltså skapats två beställningar med fyra timmars mellanrum. De bestred detta och begärde att få ångra köpet. Men de fick bara ångra köpet av en produkt som var en lagervara. Enligt företaget var de aktuella dörrkarmarna och övriga produkter beställningsvaror som inte går att returnera. 

    Enligt ARN finns det inte stöd för att företaget haft fel i sitt system eller på annat sätt kan lastas för dubbelbeställningen. Anmälarna har därför inte rätt till återbetalning av den andra beställningen på denna grund.

    Ingen beställningsvara

    Men var då dörrkarmarna att betrakta som beställningsvaror fär vilka ångerrätten inte gäller?

     Bygghemmas svar är att de dörrar som köpts är tillverkningsvaror och omfattas därför inte av ångerrätten. Företaget informerar om detta på produktsidan, i webbkassan och i köpvillkoren, som köparen accepterat i samband med köp.

    ARN tolkar distanshandelslagen på ett annat sätt. ”Utredningen i ärendet ger inte stöd för att dörrbladen utgår sådana specialtillverkade varor som avses i distansavtalslagen. Att en vara tillverkas först efter beställning medför inte att den per automatik är specialtillverkad. Bygghemma.se har inte heller gett in några handlingar som visar att företaget lämnat anmälarna sådan information om ångerrätten som uppfyller de krav som följer av distansavtalslagen. Bygghemma.se ska därför rekommenderas att låta anmälarna ångra köpet och har inte rätt till ersättning för varornas eventuella värdeminskning” skriver ARN.

    Kunderna slipper därtill betala för returfrakten.

    (Visited 222 times, 1 visits today)
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inläggTillväxt i byggmaterialhandeln trots snöoväder och kyla
    Nästa inlägg Han blir först ut i Doowin

    Relaterade artiklar

    Dana Lim växer i Norden – nytt samarbete med BIG-gruppen

    Företagande och Ekonomi 2025-06-16

    Neular – återvunnet alternativ till trä i krävande byggmiljöer

    Nyheter 2025-06-16

    Swisspearl lanserar Plank Connect – trälook utan underhåll

    Nyheter 2025-06-13

    Kiilax inspektionsluckor gör jobbet snyggt, smart och enkelt

    Artiklar 2025-06-12

    Förlags AB Järnaffärer

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

     
    Maila oss gärna på info@jarnbyggfarg.se

    Få nyheter i mailen
    © 2025 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.