Byggmax har börjat testa självscanningssystemet ISCAN i nio butiker. Det är ett webbaserat system som gör det möjligt för kunderna att själva scanna och betala för varorna direkt med mobilen.
– Vi har länge letat efter ett kostnadseffektivt och lättanvänt självscanningssystem för våra butiker. ISCAN har visat sig vara en hållbar lösning som möter våra krav och våra kunders behov. Systemet förvandlar enkelt varje mobiltelefon till självscanner och utcheckningsterminal, helt utan installation och registrering. Detta gör den tillgänglig för alla våra kunder, säger Oskar Röös, CIO på Byggmax.
ISCAN är en webbaserad lösning som fungerar i vanliga webbläsare. Systemet har en inbyggd produktkatalog och karta av butiken, vilket hjälper kunderna att hitta de varor man söker. Betalning sker via Swish, bankkort eller faktura.
Om försöket med ISCAN slår väl ut, planerar Byggmax att införa självscanning i alla sina butiker i Sverige, Norge och Finland.
I följande butiker har Byggmax börjat testa ISCAN:
– Fyrislund
– Ljungby
– Nacka
– Oskarshamn
– Ronneby
– Torslanda
– Västervik
– Växjö
– Älmhult