Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    Prenumerera på Järn Bygg Färgs nyhetsbrev
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Skriv en krönika
    • JBF Partner 365
    Järn Bygg Färg
    Fotomontage på Alexandra Rosenqvist och Anjali Bhatnagar
    Alexandra Rosenqvist, miljö-och hållbarhetschef på Beijer Byggmaterial, Anjali Bhatnagar grundare och VD i Tørn. Fotomontage: Beijer Byggmaterial AB.
    Nyheter

    Beijer säljer överskott på Tørn

    2022-06-10
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Beijer Byggmaterial har som första aktör i Sverige ingått avtal om att sälja sina överskottsvaror på Tørns plattform för försäljning av överskottsvaror. Samarbetet är ett led i Beijers ambition att bli nummer 1 inom hållbarhet i byggvarubranschen.

    Avtalet innebär att Beijer Byggmaterial ska sälja oanvända nya varor på norska Tørns marknadsplats som lanserades i Sverige i februari i år.

    – Överskottsvaror behöver extra sälj- och marknadsföringsinsatser för att nå många fler kunder än vad ett byggvaruhus själva har tillgång till. I Tørns tjänst ingår marknadsföring, frakt, betalningsmetoder och kundsupport. Vi är verkligen glada över att ha Beijer Byggmaterial som den första kedja som skriver avtal med Tørn i Sverige och att de ser värdet i ett samarbete med oss, säger Anjali Bhatnagar grundare och vd i Tørn.

    Alexandra Rosenqvist, miljö-och hållbarhetschef på Beijer Byggmaterial, hoppas att fler aktörer i byggvarubranschen ska följa Beijers exempel.

    – Om vi verkligen ska få fart på försäljningen av våra överskottsvaror är vi beroende av att andra byggvarukedjor gör detsamma. Först då blir utbudet tillräckligt stort för att konsumenterna ska hitta det de behöver. Tillsammans kan vi lösa ett problem alla i branschen har.

    (Visited 67 times, 1 visits today)
    Beijer Byggmaterial Tørn
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inläggOmsättningsrekord av Bolist Emmaboda
    Nästa inlägg NP Nilsson bygger logistikcenter

    Relaterade artiklar

    Beijer Eskilstuna prisas för sitt engagemang för framtidens hantverkare

    Nyheter 2026-10-05

    Nytt byggsortiment blandar gran och furu

    Nyheter 2026-10-01

    Assa Abloy lanserar spanjoletter med lägre klimatavtryck

    Nyheter 2026-09-16

    Byggmaterial för sex miljoner upphandlas i Falun – Sista anbudsdag 15 september

    Nyheter 2026-09-15

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

     
    Maila oss gärna på info@jarnbyggfarg.se
    Få nyheter i mailen
    © 2026 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.