Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Skriv en krönika
    Järn Bygg Färg
    Peter Sjöström är Sourcing Director hos Beijer Byggmaterial och författare till marknadsrapporten.
    Peter Sjöström är Sourcing Director hos Beijer Byggmaterial och författare till marknadsrapporten.
    Nyheter

    Tudelat marknadsläge för byggmaterial

    2022-09-14
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Vi står inför fallande priser i råvarudrivna kategorier samtidigt som vi ser stigande energipriser, skriver Beijer Byggmaterial i sin senaste kvartalsrapport om marknadsläge och prisutveckling på byggmaterial.

    I rapporten konstaterar Beijer bland annat att de fallande priser man nu ser på ett antal varugrupper, samtliga kopplade till fallande råvarukostnader, är en direkt följd av minskad global efterfrågan. Även priserna i de mer förädlade kategorierna som limträ, listverk, cellplast etc. visar en nedåtgående trend, om än små justeringar.

    På andra sidan ser Beijer en situation i Centraleuropa där den tyska regeringen nu inför en mängd åtgärder och regler som påverkar både tillgänglighet och pris, primärt på gas, vilket kommer att ge effekter på en mängd varugrupper som exempelvis gips, isolering, tegel, kakel – varor som har en stor energiandel i sin kostnadsmassa.

    Bortsett från störningar är man i princip tillbaka till normal tillgänglighet, bortsett från störningar gällande gipsvaror och ekparkett, motsvarande lika eller bättre än läget före corona och Ukrainakriget.

    I dagsläget ser Beijer egentligen bara en betydande risk framåt och det är brist på gas i Europa. En kall vinter i kombination med ytterligare neddragningar av gas från Ryssland kan få betydande konsekvenser, framför allt gällande produktionen i Centraleuropa, vars konsekvenser är svårbedömda för den svenska marknaden.

    Beijer Byggmaterials bedömning av prisutvecklingen är också den kopplad till hur energipriserna utvecklar sig. Men med perspektivet sex-nio månader bedömer man att priserna kommer att falla även på mer förädlade varor.

    (Visited 37 times, 1 visits today)
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inläggVerkygsmakare enas om gemensam plattform
    Nästa inlägg Monica Aune ny personalchef för Ahlsellkoncernen

    Relaterade artiklar

    STIHL-rapport visar ökad efterfrågan på batteridrivna maskiner

    Nyheter 2026-07-09

    Tarkett lanserar återköpssystem för återbruk av textilplattor

    Nyheter 2026-07-08

    Kährs satsar på AI för smartare sortering av trägolv

    Nyheter 2026-06-30

    Allt under samma tak – och lite till

    Nyheter 2026-06-29
    Få nyheter i mailen
    © 2026 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.