Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Krönikor
    Järn Bygg Färg
    Optimismen på bostadsmarknaden börjar återvända.
    Optimismen på bostadsmarknaden börjar återvända.
    Nyheter

    Pigg start på året för bostadsmarknaden

    2023-02-06
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Prisförväntningarna bland bostadsköpare i Hemnets Köparbarometer fortsatte att stärkas i februari. Av de tillfrågade köparna svarade 22 procent att de tror på stigande priser den kommande sexmånadersperioden. Det motsvarar en ökning med 8 procentenheter från motsvarande undersökning i januari.

     Samtidigt minskade andelen som tror på sjunkande priser. I februari trodde 43 procent av de tillfrågade köparna på sjunkande priser, en minskning med 10 procentenheter från januari och den lägsta nivån sedan maj 2022. Sammantaget innebär det en nettosiffra, skillnaden mellan andelen som tror på stigande och sjunkande priser, på -21 procentenheter. Det är den högsta noteringen sedan maj i förra året.

    Andel köpare som tror på:

    Stigande priser: 22,4 procent (14,4% föregående månad)

    Sjunkande priser: 43,4 procent (53,5% föregående månad)

    Oförändrade priser: 34,2 procent (32,1% föregående månad)

    Erik Holmberg, marknadsanalytiker på Hemnet, kommenterar:

    – Den tydliga återhämtningen av köparnas prisförväntningar som vi såg i januari fortsätter i februari. Framför allt som ett resultat av att vi nu verkar närma oss slutet på perioden av räntehöjningar från Riksbanken. Bostadsmarknaden har haft en pigg start på många håll i landet, samtidigt som vi ser stigande börser vilket också är ett tecken på att optimismen i marknaden börjar återvända.

    De ökade prisförväntningar gör att fler köpare som tidigare avvaktat nu vågar agera. Samtidigt ska man ha med sig att det fortsatt är väsentligt fler som tror på sjunkande priser än på stigande priser. Den fortsatta ränteutvecklingen kommer få stor betydelse för rörligheten på bostadsmarknaden även framöver.

    Prisförväntningarna toppade senast i mars 2021 för att sedan vända ner kraftigt i maj 2022 då Riksbanken ändrade sin räntebana. I november noterades den lägsta nettosiffran för prisfärväntningarna någonsin men sedan dess har tron på stigande priser till viss del kommit tillbaka. I februari var nettosiffran 36 procentenheter högre än bottennoteringen i november.

    (Visited 64 times, 1 visits today)
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inläggStarkt bokslut för Kesko Sverige
    Nästa inlägg Konradssons lanserar dynamiska keramikytor

    Relaterade artiklar

    Bygghandel dygnet runt – Beijer satsar i Göteborg

    Nyheter 2025-09-12

    Vem blir årets marknadschef 2025 i kategorin Byggvaruhus?

    Nyheter 2025-09-09

    Jotun lyfter branschen med Guldburken 2025

    Nyheter 2025-09-08

    @EmilFixar tillbaka i poddstudion – Målarpodden får nytt format

    Nyheter 2025-09-05

    Förlags AB Järnaffärer

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

     
    Maila oss gärna på info@jarnbyggfarg.se

    Få nyheter i mailen
    © 2025 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.