Beijer Byggmaterial gör en storsatsning i Göteborg. Från den 1 oktober blir Beijer Hisings Backa en bygghandel som aldrig stänger – med öppettider mellan 05 och 23 samt dygnet runt-uthämtning av förbeställda ordrar.
Beijer satsar på tillgänglighet
Med satsningen vill Beijer möta kundernas behov av flexibilitet. Kunderna kan från oktober hämta förbeställda ordrar med endast 15 minuters framförhållning, oavsett tid på dygnet.
– Vi kommer att erbjuda branschens bästa öppettider och en helhetslösning som gör det enkelt för våra kunder att handla när det passar dom. Vi bygger dom som bygger och genom att utöka vårt kunderbjudande med tillgänglighet dygnets alla timmar, en e-handelsplattform med ett gediget produktutbud och snabba leveranser understryker vi vikten av att vara tillgängliga på kundens villkor, säger Patrik Knöös, filialchef Beijer Hisings Backa.
Framgångskoncept från Bromma sprids till Göteborg
Konceptet har redan provats i Bromma, där modellen etablerats som ett uppskattat hantverkscentrum. Nu flyttas modellen västerut och Hisings Backa blir först i regionen att ta del av satsningen.
– Det här är en strategisk satsning för att stärka vår position i storstäderna. Vi visar vi hur vi kan kombinera tillgänglighet, service och sortiment i toppklass som tillsammans med kapaciteten från Beijers centrallager skapar ett otroligt starkt erbjudande, säger Lars Sahlberg, regionchef Väst, Beijer Byggmaterial.
Stärker både service och team
Satsningen innebär inte bara bättre service för kunderna. I samband med utökningen har Beijer Hisings Backa även rekryterat 30 nya medarbetare, vilket ytterligare förstärker filialens kapacitet.