Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Skriv en krönika
    Järn Bygg Färg
    Miami Pool Ambassadör
    Företagande och Ekonomi

    Johnnie och Mathias blir ambassadörer för Miami Pool

    2026-07-06
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Miami Pool presenterar TV-profilerna och byggexperterna Johnnie och Mathias som nya officiella ambassadörer. Samarbetet lanseras samtidigt som företaget genomför flera satsningar inom produktutveckling, digitalisering och återförsäljarnätverk.

    Miami Pool beskriver satsningen som sin största varumärkes- och utvecklingsinvestering på flera år. Företaget ser samtidigt en ökad efterfrågan på premiumpooler efter några år av en mer avvaktande marknad.

    Som en del av satsningen knyts Johnnie och Mathias till företaget. Duon är kända från tv-program som Roomservice, Sofias Änglar och Stugdrömmar och kommer att medverka i inspirationsprojekt, kundevent, kampanjer och digitalt innehåll.

    Ny vd och nya poolmodeller

    Under 2026 har Miami Pool rekryterat en ny vd, utvecklat en ny generation poolmodeller och utökat återförsäljarnätverket på flera orter, bland annat Uppsala, Halmstad och Stenungsund.

    Genom företagets rikstäckande nätverk av återförsäljare och poolspecialister erbjuds försäljning, rådgivning, projektering, installation och service över hela landet.

    Senare under året lanserar Miami Pool även en ny digital plattform som ska göra det enklare för kunder att utforska olika poolmodeller, få lokal rådgivning och ta nästa steg i köpprocessen.

    Samtidigt introduceras en moderniserad visuell identitet och en ny logotyp som enligt företaget ska spegla utvecklingen framåt samtidigt som den bygger vidare på företagets historia som Sveriges äldsta pooltillverkare.

    — Vi ser tydliga tecken på en starkare marknad och har därför valt att investera långsiktigt i Miami Pools framtid. Under året har vi stärkt bolaget i hela kedjan – från produktutveckling och digitalisering till expansion av återförsäljarnätverket. Den nya identiteten visar vart vi är på väg, samtidigt som vi bygger vidare på det arv som gjort oss till Sveriges äldsta pooltillverkare. Johnnie och Mathias blir en viktig del av den resan, säger Ulf Rautila, vd för Miami Pool.

    — Det vi fastnade för är kombinationen av svensktillverkade produkter, lång erfarenhet och en tydlig framtidstro. Vi ser fram emot att skapa projekt som visar hur välplanerade pool- och utemiljöer kan bli naturliga samlingsplatser för familj och vänner, säger Johnnie och Mathias.

    (Visited 8 times, 8 visits today)
    Miami Pool Sundsvall
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inläggByggarbetsmarknaden fortsätter återhämta sig – varslen minskar

    Relaterade artiklar

    LimhamnsHus köper Habo Penslar

    Företagande och Ekonomi 2026-07-02

    Optimera öppnar ny butik på Väla i Helsingborg

    Företagande och Ekonomi 2026-06-30

    Gunnebo Fastening lägger ner klassisk spikfabrik

    Företagande och Ekonomi 2026-06-22

    Flexit satsar på digitala utbildningar för återförsäljare

    Företagande och Ekonomi 2026-06-17

    Få nyheter i mailen
    © 2026 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.