Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Skriv en krönika
    • JBF Partner 365
    Järn Bygg Färg
    Upat nytt varumärke hos Fischer
    Företagande och Ekonomi

    Fischer stärker satsningen på Upat i Norden

    2026-08-19
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Efter 100 år inom infästning får det tyska varumärket Upat nu en tydligare roll i Norden. Tillsammans med fischer ska Upat erbjuda professionella hantverkare och återförsäljare beprövade och lättanvända infästningslösningar för byggbranschens vanligaste arbetsuppgifter.

    För professionella hantverkare som möter Upat hos återförsäljare är det alltså inte fråga om ett nytt varumärke. Upat har en lång historia inom europeisk infästningsteknik och omfattar lösningar för många av byggbranschens vanliga användningsområden.

    Samtidigt stärker fischer sin nordiska organisation genom att rekrytera Lars Davgaard som Nordic Product Manager. Han ansvarar för produktportföljen i Norden, med fokus på att stärka kopplingen mellan marknadens behov, produkterna och användarna.

    – Ett varumärke blir inte 100 år gammalt utan att ha skapat värde över tid. Upat har hjälpt hantverkare att lösa vardagliga utmaningar i generationer och har varit med och drivit utvecklingen inom modern infästningsteknik. Samtidigt ser vi en växande efterfrågan på just de enkla och beprövade lösningar som varumärket bygger på, säger Lars Davgaard, Nordic Product Manager på fischer.

    För vanliga arbetsuppgifter

    Byggbranschen har blivit alltmer komplex, men många av de vanligaste arbetsmomenten är desamma som tidigare. Enligt fischer finns därför ett behov av lösningar som är enkla att använda, håller hög kvalitet och fungerar i det dagliga arbetet.

    Satsningen på Upat ska ge kunderna fler alternativ och göra det enklare att välja rätt infästning för den aktuella uppgiften.

    – Vissa projekt ställer höga krav på teknisk rådgivning, dokumentation och specialanpassade lösningar. Men i många fall handlar det inte om att välja den mest avancerade produkten, utan om att välja den lösning som passar uppgiften bäst, säger Lars Davgaard.

    Upat riktar sig mot standardapplikationer inom bygg, medan fischers erbjudande även omfattar projekt med större krav på flexibilitet, teknisk rådgivning och dokumentation.

    – Teknisk expertis, dokumentation, rådgivning och premiumlösningar är fortsatt kärnan i fischers erbjudande. Upat bygger på samma kvalitetsarv, men är utvecklat för de många standarduppgifter där professionella hantverkare efterfrågar en enkel, pålitlig och kostnadseffektiv lösning, säger Lars Davgaard.

    Från pluggar till kemisk infästning

    Upats historia är nära kopplad till utvecklingen av modern infästningsteknik. Sortimentet omfattar i dag bland annat pluggar, skruvar, ankare och kemiska infästningar för vanliga användningsområden inom bygg.

    – Upat har varit en av drivkrafterna bakom utvecklingen av bland annat pluggar, ankare och kemisk infästning. Flera av lösningarna som är branschstandard idag har sitt ursprung i de innovationer som företaget varit med och utvecklat, säger Lars Davgaard.

    Med den nordiska satsningen vill fischer nu stärka Upats närvaro på marknaden och erbjuda ytterligare alternativ för professionella hantverkare och återförsäljare.

    – I en bransch där enkelhet, effektivitet och tillförlitlighet är viktigare än någonsin vill vi med Upat göra det enklare för professionella hantverkare att välja beprövade lösningar för de dagliga arbetsuppgifterna, avslutar Lars Davgaard.

    (Visited 8 times, 8 visits today)
    Fischer Sverige Upat
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inläggJotun öppnar LADY POP-UP i Stockholm

    Relaterade artiklar

    Assa Abloy förvärvar Gunnebo Entrance Control

    Företagande och Ekonomi 2026-08-03

    Assa Abloy förvärvar amerikanska Classic Brass

    Företagande och Ekonomi 2026-07-24

    Benders förvärvar Z-Prefabs verksamhet i Vara

    Företagande och Ekonomi 2026-07-14

    Jula planerar nytt varuhus i Nässjö efter markförvärv

    Företagande och Ekonomi 2026-07-13
    Få nyheter i mailen
    © 2026 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.