Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Debattera
    Järn Bygg Färg
    För Blåkläder, som inte anser att en reva ska vara anledning att slänga ett bra plagg, ligger tjänsten helt i linje med deras hållbarhetsarbete.
    För Blåkläder, som inte anser att en reva ska vara anledning att slänga ett bra plagg, ligger tjänsten helt i linje med deras hållbarhetsarbete.
    Nyheter

    Blåkläder lanserar lagningstjänst direkt i butik

    2025-05-21
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Slitna knän, trasiga sömmar eller en knapp som lossnat – det är sällan ett arbetsplagg är redo för soptunnan bara för att något gått sönder. Det tycker i alla fall inte Blåkläder, som nu lanserar en ny reparationstjänst direkt i butik: Blåkläder Repair Service.

    Tjänsten gör det möjligt att laga arbetskläder medan kunden väntar. Hål och revor lagas, knän förstärks och freelock-snören i skor byts – utan att kläderna behöver skickas i väg. Konceptet testas nu hos utvalda återförsäljare.

    – De flesta reparationer är enkla att lösa direkt på plats. Det handlar om att ge plaggen en chans till, säger Martin Nilsson, affärsutvecklare på Blåkläder.

    Att laga arbetskläder är inget nytt för företaget. Redan sedan starten 1959 har de erbjudit lagning som en del av sin service, både via egen sömnadsavdelning och i kombination med tvättjänster.

    – Vi har lagat över 10 000 plagg i Sverige de senaste tio åren. Det innebär tusentals år av extra användning – och mindre svinn, säger Martin Nilsson.

    Reparationstjänsten är också en del i Blåkläders arbete med att minska miljöpåverkan. Genom att förlänga livslängden på annars fullt fungerande plagg minskar behovet av nyproduktion, samtidigt som företagskunder sparar pengar.

    – För många är det också en fördel att slippa byta ut en favoritbyxa i onödan. Inarbetade plagg är ofta de skönaste att jobba i, säger Nilsson.

    Med den nya tjänsten hoppas Blåkläder göra lagning mer tillgänglig – och bidra till ett mer hållbart förhållningssätt till arbetskläder.

    (Visited 72 times, 1 visits today)
    Blåkläder Hållbart
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inläggKristian Berge Sjöholm blir ny kommunikationschef på Saint-Gobain
    Nästa inlägg Frilansande byggare växer – särskilt utanför storstan

    Relaterade artiklar

    AI i bygghandeln: Så bygger Byggmax en smartare arbetsvardag

    Nyheter 2025-07-04

    Astma- och allergimärkt färg testas i stort bostadsprojekt i södra Stockholm

    Nyheter 2025-07-03

    Sveriges Fria Bygghandlare utmanar branschen – har ökat i nio månader i rad

    Företagande och Ekonomi 2025-07-02

    Kesko Sverige klar med omprofileringen till K-Bygg

    Företagande och Ekonomi 2025-07-01

    Förlags AB Järnaffärer

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

     
    Maila oss gärna på info@jarnbyggfarg.se

    Få nyheter i mailen
    © 2025 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.