Bygma Sverige har öppnat en ny butik och drive-in i Spånga som en del av moderniseringen av anläggningen. Satsningen ska stärka kapaciteten inför vårens högsäsong och ge proffskunder snabbare tillgång till ett bredare sortiment.
Första etappen klar inför högsäsongen
Den 27 april öppnade Bygma i Spånga sin nya butik och drive-in-hall. Därmed är den första etappen i moderniseringen av anläggningen färdigställd.
De nya lokalerna har utformats för att skapa ett smidigare flöde för proffskunder, med särskilt fokus på tak och fasad.
— Det känns otroligt skönt att vi nu har öppnat dörrarna och att etapp 1 står klar precis inför vår absoluta högsäsong. Vi har ett högt tryck i verksamheten och nu har vi ännu bättre förutsättningar för att möta kundernas behov fullt ut, säger Tobias Danielsson, platschef på Bygma Spånga.
Satsningen är en del av Bygmas strategi att stärka närvaron i Stockholmsregionen genom modernare och mer effektiva anläggningar.
Genom den ökade kapaciteten i Spånga kan Bygma även hålla ett bredare sortiment lokalt, vilket enligt företaget ska bidra till kortare ledtider och snabbare leveranser.
Nästa etapp startar direkt
Samtidigt fortsätter utvecklingen av anläggningen. Nästa steg blir byggnationen av ett nytt bulklager som ska stå klart under hösten.
— Vi stannar inte här. Nu påbörjar vi etapp 2 som innebär byggnationen av ett nytt bulklager. Det ska stå klart till hösten och kommer att ge oss ytterligare muskler på lagersidan, vilket ger oss mycket goda förutsättningar för att fortsätta växa tillsammans med våra kunder, säger Tobias Danielsson.
