Colorama återetablerar sig i Ängelholm när tre erfarna handlare går samman och öppnar en ny butik. Satsningen sker efter tydlig efterfrågan från både kunder och marknad och stärker kedjans närvaro i nordvästra Skåne.
Bakom etableringen står Patrik Karlsson och Erik Berglund, som driver Colorama i Örkelljunga, tillsammans med Per-Anders Svensson från Colorama i Klippan. Tillsammans öppnar de nu en modern färg- och inredningsbutik på orten.
Efterfrågan driver etableringen
Den nya butiken riktar sig både till yrkeskunder och konsumenter. Sortimentet omfattar färg, golv, tapet och inredning, samtidigt som ambitionen är att skapa en lokal mötesplats för rådgivning och projektplanering.
— Vi har lyssnat på kunder som länge efterfrågat Colorama och våra varumärken i Ängelholm. Att nu kunna sätta tillbaka Colorama-flaggan igen känns väldigt roligt. Vi öppnar en butik där vi kan visa upp hela Coloramas erbjudande och starka varumärken som exempelvis Jotuns Demidekk och Lady, säger Patrik Karlsson.
Gemensam erfarenhet bakom satsningen
De tre delägarna har tillsammans över 80 års erfarenhet från färg- och golvbranschen. Etableringen bygger därför på lokal marknadskännedom och befintliga kundrelationer i regionen.
— Marknaden i Ängelholm är stark och vi ser en stor potential. Med vår samlade erfarenhet och ett brett sortiment inom färg, golv och inredning vill vi skapa en inspirerande mötesplats där både proffs och konsumenter kan få hjälp att förverkliga sina projekt, säger Per-Anders Svensson.
Förberedelserna inför öppningen pågår redan. Lokalen färdigställs, butiken inreds och ny personal rekryteras inför premiären.
— Det känns väldigt inspirerande att nu ta nästa steg tillsammans och göra Colorama tillgängligt för ännu fler kunder i nordvästra Skåne. Vi ser fram emot att välkomna både nya och gamla kunder till butiken i Ängelholm, säger Erik Berglund.
Den nya Colorama-butiken öppnar i mitten av april på Verkstadsgatan 8 i Ängelholm.
