Järn Bygg Färg
    Facebook Twitter Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Debattera
    Järn Bygg Färg
    Nyheter

    Derome köper industrihandel

    2019-11-04
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Derome förvärvar Emil P Järnvaru AB i Gislaved. Satsningen är ett led i att kunna erbjuda kunderna i Småland bättre service genom industrihandel, byggvaror och takstolar.

    Förvärvet av Emil P ingår i en större satsning i regionen. Tillsammans med det nyligen förvärvade Woody Bygghandel i Anderstorp kommer Derome nu att kunna erbjuda kunderna ett fullständigt koncept med industrihandel, byggvaror och takstolar.

    Vid tillträdet den 2 december byter industrihandeln namn till Derome och sortimentet kommer att utökas. Anläggningen kommer även i framtiden att vända sig till proffskunder.

    Emil P säljer industriförnödenheter från ledande tillverkare, inom bland annat pneumatik, lyft, skydd, svets och skär, och servar kunder inom framför allt industri, service och underhåll samt offentlig sektor.

    (Visited 9 times, 1 visits today)
    Borga plåt

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Co / Järn Bygg Färg

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

    mats.thoren@vtf.se

    (Visited 5 times, 1 visits today)

    Få nyheter i mailen
    © 2023 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.