Från den 1 september samlas DOVISTAs svenska verksamheter i ett gemensamt bolag, DOVISTA Sverige AB. Samtidigt skyltas fabriken och huvudkontoret i Edsbyn om från Svenska Fönster till DOVISTA, medan Svenska Fönster, Mockfjärds och VELFAC fortsätter som kundvarumärken på den svenska marknaden.
Svenska Fönster, Mockfjärds och VELFAC har sedan tidigare ingått i DOVISTA-koncernen. Nu samlas verksamheterna i Sverige i ett gemensamt bolag.
För de omkring 700 medarbetarna blir förändringen bland annat synlig genom den nya skyltningen i Edsbyn. DOVISTA ska samtidigt få en tydligare roll som gemensamt medarbetarvarumärke.

– Genom den här förändringen får vi en gemensam plattform för att utveckla verksamheten och ta vara på den kompetens och erfarenhet som finns inom våra olika bolag. Samtidigt är det viktigt att understryka att de starka varumärkena på marknaden består, säger Henrik Fagerhof, Senior Director Operations DOVISTA Sverige.
Varumärkena består
För kunder, samarbetspartners och konsumenter innebär förändringen att Svenska Fönster, Mockfjärds och VELFAC fortsätter att finnas kvar på marknaden under sina respektive varumärken.
– Vi har tre av de starkaste och mest välrenommerade varumärkena på den svenska marknaden, och dem ska vi fortsätta att utveckla och få att växa, säger Miyako Soeda Thornton, Marketing Director DOVISTA Sverige.
Omskyltningen i Edsbyn är en del av ett större arbete med att skapa en gemensam DOVISTA-organisation i Sverige. Företaget uppger att man samtidigt arbetar med att stärka samarbetet mellan verksamheterna och utveckla DOVISTA som medarbetarvarumärke.
DOVISTA i Sverige
DOVISTA-koncernen har 13 varumärken och omkring 7 000 medarbetare på tio marknader. Koncernen är en del av VKR Holding.
