Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Debattera
    Järn Bygg Färg
    Nyheter

    JMM mötte våren i Stockholm

    2015-06-12
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Vad vet man om sin egen stad? Ja, det kan man fråga sig. När JMM arrangerade sin traditionsenliga vårträff hade man tagit fasta på att de flesta tyvärr är tämligen okunniga om vad som händer och hur det ser ut i det Stockholm som nu växer så det knakar. För att orka med alla nya intryck intogs först en god måltid på Hagapaviljongen. Därefter väntade två bussar med kunniga guider på att få visa de drygt 70 deltagarnanya stadsdelar i Stockholm.  Färden gick först till Hornsbergsstrand på Kungsholmen, tidigare mest känt för industrier och sandupplag, nu en mondän stadsdel med restauranger och bad. Därefter var det dags för centrala Kungsholmen och den smakfulla och genomtänkta bebyggelsen vid det gamla institutionsområdet Grubbens. En lugn och avspänd oas mitt i storstadsbullret.

     

    Årstadal vid Årstaviken var nästa uppehåll. En förtätning lite vid sidan av, men faktiskt nästan mitt i stan. Modern arkitektur med höjdpunkter signerade Wingårdh och en elegant piazza direkt mot sjön gjorde intryck. Kvällen avslutades med ett besök i det så omtalade Hammarby Sjöstad där vi fick bland annat fick se en stramt vacker park kombinerad med kanaler för dagvattenrening, mycket intressant.

    JMM:s vår- och höstträffar är mycket uppskattade av medlemmarna. Subventionerade måltider och utflykter gör att deltagarna för en ringa penning kan få uppleva vad som annars skulle kosta det mångdubbla.

    Till detta kommer årets höjdpunkt, julträffen vid Luciatid med sedvanligt varulotteri. Är du inte medlem än så gå in på; www.sallskapetjmm.se

    Där får du veta mer om sällskapet och dess verksamhet och har möjlighet att anmäla dig som medlem. Det lönar sig. Tveka inte.

    (Visited 22 times, 1 visits today)
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inläggLindabs nya distributionscenter täcker norra Europa
    Nästa inlägg 20 000 produkter fotograferas på Fredells

    Relaterade artiklar

    Astma- och allergimärkt färg testas i stort bostadsprojekt i södra Stockholm

    Nyheter 2025-07-03

    Sveriges Fria Bygghandlare utmanar branschen – har ökat i nio månader i rad

    Företagande och Ekonomi 2025-07-02

    Kesko Sverige klar med omprofileringen till K-Bygg

    Företagande och Ekonomi 2025-07-01

    Dana Lim rekryterar Andreas Håkansson till ny industrisatsning i Sverige

    På nya poster 2025-06-30

    Förlags AB Järnaffärer

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

     
    Maila oss gärna på info@jarnbyggfarg.se

    Få nyheter i mailen
    © 2025 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.