Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Skriv en krönika
    Järn Bygg Färg
    Jula öppnar i Härnösand
    Företagande och Ekonomi

    Jula öppnar i Härnösand – stärker närvaron i norra Sverige

    2025-10-10
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Jula Holdingkoncernen fortsätter att expandera norrut. Genom sitt fastighetsbolag G&K Blanks Fastigheter AB har koncernen köpt en fastighet på handelsområdet Ankaret i Härnösand. Målet är att öppna ett nytt Jula-varuhus under hösten 2026 – ett viktigt steg i satsningen på norra Sverige.

    – Norrland är verkligen ”Jula-land”. Här har vi många lojala kunder som uppskattar vårt breda sortiment, både för hemmafixare och proffs, till låga priser. Etableringen i Härnösand är ett naturligt steg i vår strategi att stärka Julas närvaro i norra Sverige. Vi ser fram emot att bli en del av handelsområdet Ankaret, där vi får starka grannar som ICA Maxi och Intersport, säger Johan Sjöhagra, vd Jula.

    Etablering som stärker handelsområdet Ankaret

    Samtidigt fortsätter G&K Blanks Fastigheter AB, som ingår i Jula Holdingkoncernen, att utveckla handelsområdet Ankaret. I fastigheten Fastlandet 2:93 byggs nu en ny butik för Intersport, enligt kedjans senaste butikskoncept. Den nya butiken får en central placering intill Kappahl och i direkt anslutning till ICA Maxi Stormarknad.

    Parallellt har bygglov lämnats in för en utbyggnad och omställning som möjliggör etableringen av Julas nya varuhus. Planerna inkluderar dessutom en mindre yta som kan ge plats åt ytterligare en aktör, vilket stärker Ankaret som handelsdestination.

    Stort förtroende för Härnösand

    – Med den här etableringen fortsätter vårt arbete med att skapa långsiktiga och livskraftiga handelsområden runt om i Sverige. Vi ser stor potential i Härnösand och har en mycket god dialog med kommunen. Vår ambition är att, i samverkan med lokala aktörer, utveckla en attraktiv handelsplats för både invånare och besökare, säger Johan Carlberg, vd G&K Blanks Fastigheter AB.

    (Visited 12 times, 12 visits today)
    Härnösand Jula
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inläggOnödiga tester gör byggprojekt dyrare, varnar Golvbranschen

    Relaterade artiklar

    Swedol öppnar ny butik i Kungsbacka

    Företagande och Ekonomi 2025-10-10

    STIHL i nytt nordiskt partnerskap – Swedol och Tools blir återförsäljare

    Företagande och Ekonomi 2025-10-07

    Från aska till toppmodern bygghandel – Optimera Malmö Trä återinvigs

    Företagande och Ekonomi 2025-10-01

    Swedol samlar kläder, skydd och verktyg under samma tak i Sundsvall

    Företagande och Ekonomi 2025-10-01

    Förlags AB Järnaffärer

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

     
    Maila oss gärna på info@jarnbyggfarg.se

    Få nyheter i mailen
    © 2025 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.