Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Skriv en krönika
    Järn Bygg Färg
    Försäljningsutveckling för byggmaterial och träprodukter Q1 2021-Q2 2022. Graf: Byggmaterialhandlarna.
    Försäljningsutveckling för byggmaterial och träprodukter Q1 2021-Q2 2022. Graf: Byggmaterialhandlarna.
    Nyheter

    Konjunkturen för trävaror: priserna upp och volymerna ner

    2022-08-30
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Byggmaterialindex från branschorganisationen Byggmaterialhandlarna visar att försäljningen i löpande priser ökade med sju procent under andra kvartalet 2022. Träprodukter är den kategori som under de senaste två åren utvecklats starkast. Under årets andra kvartal blev utvecklingen svagare än i Byggmaterialindex totalt och uppgick till strax över 1 procent.

    – Försäljningsutvecklingen av träprodukter har varit mycket stark under de senaste två åren, kommenterar Monica Björk, vd för branschorganisationen Byggmaterialhandlarna. Renoveringar och byggprojekt skapade efterfrågan under pandemin, samtidigt som det under 2021 rådde störningar i utbud och leveranser av produkterna, inte minst träprodukter. Under årets andra kvartal är det träprodukter kopplade till utomhusprojekt som backar mest.

    Den prisjusterade försäljningsutvecklingen har varit negativ under det senaste kvartalet, vilket betyder att försäljningsvolymen minskat.

    Framöver väntas konjunktursvängningen påverka efterfrågan på branschens produkter negativt. Bland större projekt riskerar ökade byggkostnader bli en anledning till att projekt inte genomförs som planerat. En nedgång på bostadsmarknaden minskar renoveringsbehovet vilket i sin tur också minskar efterfrågan på byggmaterial, även till mindre projekt, enligt Byggmaterialhandlarna.

    (Visited 34 times, 1 visits today)
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inläggDyster läsning i Underleverantörsbarometern
    Nästa inlägg Multiverktyg från Festool

    Relaterade artiklar

    Bygma delar ut stipendier till framtidens byggtalanger

    Nyheter 2026-06-18

    Elitfönster lanserar nytt verktyg för produktspecifika klimatdata

    Nyheter 2026-06-12

    Byggmaterialhandeln visar tillväxt trots global oro

    Nyheter 2026-06-05

    ​​Han vill ge byggmaterialet ett andra liv

    Nyheter 2026-06-02

    Få nyheter i mailen
    © 2026 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.