Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Debattera
    Järn Bygg Färg
    Johannes Widenström & Ulrika Bergman
    Johannes Widenström & Ulrika Bergman
    Företagande och Ekonomi

    Mestergruppen tar in Kiiltos innovativa sortiment i över 470 butiker i Sverige

    2024-12-13
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Kiilto har ingått ett samarbetsavtal med Mestergruppen som är marknadsledande inom byggmaterialhandeln och färgfackhandel i Sverige.

    Avtalet innebär att Kiiltos högkvalitativa produkter blir tillgängliga för Mestergruppens butiker, det vill säga kedjorna XL-BYGG, BOLIST, Happy Homes, Colorama och Mal Proff, totalt cirka 470 butiker över hela landet.

    Samarbete med gemensamma mål

    Ulrika Bergman, Category Manager på Mestergruppen, lyfter fram Kiiltos innovativa och omfattande produktportfölj som en av de främsta anledningarna till samarbetet:
    ”Kiilto är en partner med en omfattande produktportfölj och som erbjuder lösningar inom flera områden där Mestergruppen är verksam. Innovation och utveckling är också ett kännetecken som vi uppskattar hos Kiilto.”

    På frågan om förväntningarna på samarbetet lyfter Ulrika potentialen för gemensam tillväxt:
    ”Vår förhoppning är att vi ska kunna hitta nya möjligheter där vi kan växa tillsammans. Vi satsar på utveckling, tillväxt och att fånga möjligheter, och med en bred, lösningsorienterad och professionell partner som Kiilto finns alla förutsättningar för ett lyckat långsiktigt samarbete.”

    Nya möjligheter för tillgänglighet och hållbarhet

    Johannes Widenström, Försäljningschef på Kiilto, betonar vikten av samarbetet för att nå fler kunder över hela Sverige:
    ”Samarbetet mellan Kiilto och Mestergruppen är mycket betydelsefullt för Kiilto. Mestergruppens breda geografiska täckning ger oss en helt ny nivå av tillgänglighet över hela Sverige, och det känns fantastiskt att kunna göra våra kvalitativa lösningar tillgängliga för fler.”

    (Visited 333 times, 1 visits today)
    Kiilto Mestergruppen
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inläggNy tapetkollektion från Boråstapeter
    Nästa inlägg Benders blir majoritetsägare i KPAB och byter namn till Benders Dörr AB

    Relaterade artiklar

    Ny cirkelsåg från Milwaukee – kapar upp till 700 reglar per laddning

    Nyheter 2025-07-11

    Försäljningsrekord för Jula – ökar med kvarts miljard

    Företagande och Ekonomi 2025-07-10

    Verandatak från Plannja får starkt fäste hos både husägare och hantverkare

    Nyheter 2025-07-09

    Ny VD och ny inköpschef på BIG gruppen – stärker ledningen för fortsatt tillväxt

    På nya poster 2025-07-08

    Förlags AB Järnaffärer

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

     
    Maila oss gärna på info@jarnbyggfarg.se

    Få nyheter i mailen
    © 2025 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.