Trots ett fortsatt tufft marknadsläge visar Mestergruppen stark tillväxt. De ligger 3,3 procentenheter över marknadens utveckling och stärker sin ledande position i bygg- och färghandeln.
Mestergruppen växer när marknaden backar
Byggmaterialindex visar att branschen hade en svag positiv trend de senaste två åren, men andra kvartalet 2025 backade 0,4 procent. Mestergruppen – med kedjorna XL-BYGG, BOLIST, Happy Homes, Colorama och Mal Proff – går däremot starkt framåt.
I juli låg koncernen 3,3 procentenheter över marknadens utveckling på jämförbara enheter, samma ökningstakt som ackumulerat för året.
– Våra medlemmar har under de tuffa år som varit gjort en fantastisk prestation och vi har presterat bättre än marknaden. Vår affärsmodell med fria entreprenörer i samverkan har återigen visat sig vara en framgångsfaktor, i såväl hög- som lågkonjunktur, säger Johan Augustsson, VD Mestergruppen Sverige.
Storsatsningar ger resultat
Mestergruppen har cirka 470 butiker över hela landet och har genomfört flera strategiska investeringar de senaste åren.
– Trots det tuffa marknadsläget ser vi att våra investeringar och satsningar inom bland annat logistik, digitalisering och hållbarhet ger resultat. Men det är också framför allt tack vare våra medlemmar som varje dag gör det där lilla extra för sina kunder, vilket skapar resultat, relationer, starka varumärken och långsiktighet.
Vi är övertygade – och vi ser bevis – på att de stora krafterna och synergierna uppstår när de lokala entreprenörerna och den centrala utvecklingen möts, säger Johan Augustsson.