Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Debattera
    Järn Bygg Färg
    Nyheter

    Plast och textilgolv klarar sig bäst när golvmarknaden dyker

    2025-05-30
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    På en historiskt svag golvmarknad där samtliga material backade blev trägolv, jämte gruppen övriga golv, förra årets stora förlorare. Totalt minskade golvförsäljningen 2024 med 9 procent. De senaste årens nedåtgående trend fortsätter alltså men inte i lika snabb takt som tidigare. Raset i bostadsbyggandet har lett till att den samlade golvförsäljningen nu tappat 33 procent sedan 2021.

    Golvbranschen, GBRs, statistik visar att den samlade försäljningsvolymen 2024 har uppgått till 16,7 miljoner kvadratmeter. Det är en historiskt låg siffra.

    Den tidigare favoriten trägolv backade med 17 procent. Det var i huvudsak lamellparkett som stod för nedgången medan massiva trägolv och fanérgolv klarade sig bättre. Trä är dock fortfarande det populäraste golvmaterialet efter plast och hade förra året en marknadsandel på 26,6 procent.

    Produktgruppen med störst andel av golvmarknaden, plast, såg en försäljningsminskning med 7,4 procent. Det var mindre än den generella nedgången och plastgolv behåller därmed sin ställning som största produktkategori. Marknadsandelen steg något till drygt 32 procent. De olika materialen i gruppen visade stora skillnader i försäljningsvolym, där plattor och specialgolv klarade sig bra medan övriga plastmattor hade en negativ utveckling.

    Försäljningen av textilgolv minskade för tredje året i rad. Nedgången blev 5,9 procent men marknadsandelen steg ändå något och hamnade på strax över 15 procent av den totala golvmarknaden.

    Även linoleumgolv har haft en negativ utveckling, men minskningen 2024 begränsades till 2,6 procent. Därmed steg marknadsandelen något och landade på 9 procent.

    Laminatgolven följde den allmänna trenden och minskade med 2,3 procent 2024 efter kraftiga nedgångar under de tre åren dessförinnan. Marknadsandelen uppgick till dryga 16 procent.

    För produktgruppen övriga golv (kork, kokos, sisal och gummigolv) med en andel av golvmarknaden på knappt 1 procent, blev raset dramatiskt när försäljningsvolymen sjönk med hela 23 procent.

    Produktgrupperna fäst- och fogmassa samt golvavjämning tappade också. Den förra gruppen med 7 procent medan golvavjämning rasade stort. Försäljningen minskade med 20,6 procent, en av förra årets största nedgångar.

    Under 2024 beräknas golvmarknaden i Sverige ha omsatt totalt 9,3 miljarder kronor. GBR-företagen i Golventreprenadföretagarnas förening, GFF, omsatte enligt preliminära siffror 8,6 miljarder av denna totalmarknad inklusive inläggning. Läs mer i GBRs verksamhetsberättelse 2024.

    (Visited 7 times, 7 visits today)
    Golvbranschen GBR
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inläggEtableringen i Örnsköldsvik stärker Biltemas position i norr
    Nästa inlägg 3 av 4 upplever inkluderande arbetsplatser i bygg – men machokulturen kvarstår

    Relaterade artiklar

    Etableringen i Örnsköldsvik stärker Biltemas position i norr

    Nyheter 2025-05-29

    Weber lanserar blandningsfri betong med lägre klimatavtryck

    Nyheter 2025-05-28

    DIY-boomen växer – så lockar man den nya kundgruppen

    Artiklar 2025-05-27

    XL-Bygg satsar i Stockholm – ny modern anläggning invigd i Upplands Väsby

    Företagande och Ekonomi 2025-05-26

    Förlags AB Järnaffärer

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

     
    Maila oss gärna på info@jarnbyggfarg.se

    Få nyheter i mailen
    © 2025 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.