Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Skriv en krönika
    Järn Bygg Färg
    Puts & Tegel Örebro
    byggaren

    Puts & Tegels nya kontor är byggt för framtiden

    2025-12-22
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    När Puts & Tegel i Örebro AB skulle bygga nytt kontor valde de att göra det med genuint hantverk, gedigna material och långsiktighet som grund. Den nya byggnaden, uppförd med tung murad stomme i lecablock och skalmur av fasadtegel från wienerberger, är ett modernt exempel på hur traditionella metoder kan möta samtida arkitektur.

    Puts & Tegel i Örebro AB är ett familjeföretag lett av VD Anton Axelsson, tredje generationens ägare och fjärde generationens murare i familjen.

    – Farfar lärde sig murning av sin far och putsning av sin svärfar, så det är därifrån vårt namn kommer. Vi har alltid behärskat båda discipliner och den kombinationen har följt oss genom generationer, berättar Anton Axelsson.

    Det nya kontoret är uppfört på mark som företaget erbjöds av kommunen – ett erbjudande som blev startskottet för projektet. På den tiden satt verksamhetsbolaget Puts & Tegel i Örebro AB och fastighetsbolaget Puts & Tegel Hans Axelsson ihop. Sedan dess har bolagen renodlats, och Anton har övertagit hela verksamhetsbolaget medan fastighetsbolaget ägs och drivs av hans far, Ulf Axelsson.

    Puts & Tegel

    Konceptet och visionen för den nya byggnaden togs fram gemensamt av Ulf och Anton, där fastighetsbolaget ansvarat för utvecklingen av konceptet och verksamhetsbolaget för själva utförandet.

    – Vi har länge haft det lite trångt, så när kommunen erbjöd oss angränsande mark med uppmuntran att bygga nytt, kändes det som en självklar möjlighet. Tillsammans har jag och pappa skapat en fastighet som rymmer kontor, lager, verkstad – och till och med ett separat radialmurat soprum, berättar Anton Axelsson.

    Bakom projektet fanns en tydlig ambition: byggnaden skulle vara tidlös och stå i generationer.

    – Vi har byggt med tung murad stomme i lecablock och skalmurat med fasadtegel. Det är ett robust och tidlöst sätt att bygga, och vi ville skapa en byggnad som står sig över tid – både konstruktionsmässigt och estetiskt. Vi driver bolaget med samma filosofi. Vi har funnits sedan 1970 och har inga planer på att sälja eller expandera bortom det familjeägda. Vårt kontor speglar det, det är en fastighet byggd för att hålla för framtiden, säger han.

    Tegel som uttryck och identitet

    För Puts & Tegel är tegel inte bara ett byggmaterial, utan en del av företagets identitet.

    – Tegel är vackert och kräver minimalt underhåll. Det åldras med värdighet och ger byggnaden liv genom sin naturliga schattering. Vi tycker helt enkelt om materialet – man skapar en relation till det när man arbetar med det varje dag, säger Anton Axelsson.

    Den nya byggnaden rymmer flera arkitektoniska detaljer som visar hantverksskickligheten, bland annat en murad trappuppgång och en vacker tegelarkad. Dessutom har man radialmurat soprummet i anslutning till huvudbyggnaden – en detalj som både är tekniskt avancerad och estetiskt tilltalande.

    bild 3 1

    – Vårt soprum har blivit en snackis! Det har kallats ”Örebros dyraste soprum”, tack vare radialmurningen och sin gedigenhet. Det är en påkostad detalj, men den ger byggnaden karaktär och visar vad som är möjligt när man arbetar med tegel på riktigt, berättar Anton Axelsson och fortsätter:

    – Vi ville skapa något som både fungerar som arbetsplats och visar vad man kan åstadkomma med puts och tegel. Det är ett hantverk vi är stolta över.

    Tradition och framtid i tegel

    Valet av fasadtegelleverantör var lika självklart som materialet, berättar Anton Axelsson:

    – Vi har samarbetat med wienerberger så länge båda våra företag har funnits på marknaden. De har varit engagerade genom hela projektet och vi känner en trygghet i deras kvalitet och service. Det är viktigt för oss att arbeta med leverantörer som delar vårt engagemang och vår syn på hållbarhet, så vi är jättenöjda med samarbetet.

    Ulf Axelsson tillägger att resultatet är ett modernt, tidlöst och robust kontor som förenar klassiskt hantverk med en blick mot framtiden:
    – Vi ville visa att traditionella byggmetoder kan skapa moderna och hållbara miljöer. Vi vill bygga rejält och rätt – och det är samma filosofi som vi haft genom alla år, avslutar han.

    (Visited 54 times, 1 visits today)
    Byggaren Puts & Tegel i Örebro AB
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inläggMilwaukees nya M-klassdammsugare är här
    Nästa inlägg Swedoor lanserar dörrdesign som följer husets arkitektur

    Relaterade artiklar

    Sex av tio byggföretag söker personal

    byggaren 2026-03-03

    2030 byter Ramirent namn till LOXAM

    byggaren 2026-02-19

    Färre byggvarsel i januari

    byggaren 2026-02-18

    ProKit från Hilti ger struktur och flexibilitet för yrkesproffs

    byggaren 2026-02-13

    Förlags AB Järnaffärer

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

     
    Maila oss gärna på info@jarnbyggfarg.se

    Få nyheter i mailen
    © 2026 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.