STIHL stärker sitt hållbarhetsarbete med två nya cirkulära prototyper och stora plastbesparingar i förpackningarna. Åtgärderna innebär minskade utsläpp, enklare materialflöden och ett tydligt steg mot ett mer cirkulärt produktsystem.
Cirkulära prototyper driver utvecklingen
STIHL har för första gången tagit fram två prototyper som är designade för cirkularitet. De ska göra det lättare att redan i konstruktionsfasen välja material och komponenter som förenklar återvinning, minskar materialkomplexiteten och förlänger livslängden på resurserna.
— Prototyperna fungerar som viktiga testmodeller för framtida utveckling. Målet är att redan i konstruktionsfasen identifiera material, komponenter och designval som möjliggör en helhetslösning med minskad materialkomplexitet och ökad återvinningsbarhet, utan att kompromissa med våra höga krav på funktionalitet, säkerhet och prestanda, sade Linda Hollins, Head of HR & Sustainability för STIHL i Norden.
Stora plast- och CO₂-besparingar i förpackningarna
Parallellt har STIHL analyserat möjligheten att ersätta plast med material som ger lägre klimatpåverkan. Resultatet är flera konkreta förändringar.
Plastfilm har ersatts av kartong på bred front. Genom att minska tjockleken på reservdelsförpackningarna sparas 16 ton plast per år. När plastfönstret i kedjeförpackningarna tas bort tillkommer ytterligare 48 ton i årliga besparingar.
Dessutom har gräsklipparförpackningarna fått en helt ny konstruktion i solid och korrugerad kartong. Det minskar plastanvändningen med 111 ton plast och 447 ton CO₂ varje år. Standardiserade pappershylsor i bältförpackningarna ersätter plastpåsarna och sparar ytterligare nästan ett ton plast årligen.
Bygger grunden för nästa generation STIHL-produkter
De lärdomar som kommer från både prototyparbetet och förpackningsoptimeringen blir viktiga när framtidens produkter utvecklas.
— Den kunskap och de insikter som växer fram genom arbetet med både produktprototyper och förpackningsoptimering kommer att utgöra grunden för nästa generations STIHL-produkter. Insatserna är konkreta byggstenar i vår långsiktiga ambition att nå våra klimat- och resursmål – med målet att på sikt uppnå så nära ett slutet, cirkulärt produktflöde som möjligt, sade Linda Hollins.
