Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Debattera
    Järn Bygg Färg
    Lars Hildingsson, tf förbundsordförande Byggnads Foto: Byggnads
    Lars Hildingsson, tf förbundsordförande Byggnads Foto: Byggnads
    Nyheter

    Storbråk i måleribranschen

    2024-08-20
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Byggnads motsätter sig Måleriföretagens övertagande av Målerifakta.

    Målarförbundet fusionerade i maj i år med Byggnads, vilket innebar att all verksamhet, personal och tillgångar från Målarförbundet överfördes till Byggnads.

    Den 19 juni 2024 höll Måleriföretagen en årsstämma i Målerifakta AB utan föregående kallelse och utan att informera Byggnads eller styrelsen i Målerifakta. Under denna sammankomst utsåg Måleriföretagen en ny styrelse för Målerifakta och gjorde samtidigt anspråk på Byggnads aktier i bolaget, med hänvisning till en klausul i Målerifaktas bolagsordning.

    Detta har nu lett till en rättslig tvist.

    Byggnads ifrågasätter Måleriföretagens rätt till aktierna i Målerifakta och menar att de beslut som fattades vid sammankomsten den 19 juni 2024 är ogiltiga, inklusive beslutet att utse en ny styrelse för Målerifakta.

    Byggnads motsätter sig att Måleriföretagen har rätt att överta aktierna och tillsätta en ny styrelse, då syftet alltid har varit att fack och arbetsgivare ska dela ägarskapet och ledningen av Målerifakta.

    – Att försöka ta över ett gemensamt bolag på det här sättet är helt oacceptabelt, säger Lars Hildingsson, tillförordnad förbundsordförande för Byggnads till tidningen Arbetet. Som parter på arbetsmarknaden har vi ett stort ansvar att samarbeta för att branschen ska utvecklas positivt, istället för att skapa hinder för varandra. Måleriföretagens agerande undergräver förtroendet och kan påverka vårt samarbete även i andra frågor.

    – Syftet med Målerifakta är att det ska ägas och styras gemensamt av kollektivavtalsparterna, fortsätter Lars Hildingsson. Detta bekräftas av både fackliga och arbetsgivarrepresentanter som var med vid företagets grundande. Våra advokater utvärderar nu vilka rättsliga åtgärder som är möjliga.

    (Visited 156 times, 1 visits today)
    Byggnads Målerifakta
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inläggNy vd för Ahlsell Finland och Baltikum
    Nästa inlägg Kinesiska Chervon har förvärvat Flex Scandinavia

    Relaterade artiklar

    Simon Carlsson ny inköpschef på Diplomat Dörrar

    På nya poster 2025-06-19

    Sommarmålning ställer krav på kunnig rådgivning – här är butikschefens bästa tips

    Artiklar 2025-06-19

    Inbyggd termostat med barnsäkert stopp – nyhet från hansgrohe

    Nyheter 2025-06-18

    Dana Lim växer i Norden – nytt samarbete med BIG-gruppen

    Företagande och Ekonomi 2025-06-16

    Förlags AB Järnaffärer

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

     
    Maila oss gärna på info@jarnbyggfarg.se

    Få nyheter i mailen
    © 2025 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.