Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Krönikor
    Järn Bygg Färg
    Nyheter

    500 besökare och många nyheter på Thomée-mässan

    2016-11-18
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    84 leverantörer  fick visa upp sig inför 500 besökare från landets byggmaterialanläggningar när Thomée anordnade sin traditionsenliga mässa i Göteborg under torsdagen och fredagen.
    – Jag är här varje år. Det är väldigt trevligt att se nya produkter och träffa branschfolk, tycker Gunilla Samuelsson, delägare i XL-Bygg Herrljunga Brädgård som tog med sig kollegan Lotta Svensson (se bilden) på mässan.

    Leverantörerna gjorde sitt bästa för att flirta med sina återförsäljare. Thomée hade i likhet med förra året lagt fokus på butikslösningar och hur man exponerar produkterna på bästa sätt. Det fanns lösningar på hyllor som på liten yta rymde allt ifrån stegar till handverktyg. Wibe visade upp sin vägghylla där långa stegar kan hängas i två meters-sektioner med en färggrann vepa i bakgrunden som döljer en sliten vägg.

    – Ofta har ju stegarna legat på lagret. Men kunderna köper med ögat, även proffs, så vi vill visa upp dem på ett nytt sätt, säger Håkan Kellerman på Wibe.Wibe

    För hushållsstegar och arbetsbockar har Wibe tagit fram rullställ som visades upp i montern.  Plötsligt har alltså stegarna tagit sig in i butikerna.

    – Och vi märker en markant försäljningsökning varje gång vi får in dem i butikerna.

    Wibe passade också på att visa upp en ny generation trappstegar som tagits fram i den nya produktionslinjen i Nässjö och som har en ny infästningsskruv som gör stegen mer stabil.

    En ny uppsättning arbetsbelysning med led-lampor lanseras av Bårebo Nordic. Det är en tunn och smäcker design med kylningen på baksidan istället för fram som många andra valt att satsa på. Belysningen är dimbar och lampan finns i olika storlekar och styrka. En av lamporna går på batteri och har en styrka på 3 000 luman. Bygghandlarna har tagit till sig den nya serien framför allt den stora lampan på 5000 luman.

    – Vi visste att det skulle bli marknadens bästa belysning redan när vi utvecklade den,  säger Bårebo Nodics vd Roger Carlsson när han tillsammans med Helen Neumann stolt visar upp produkten och av bara farten leder han mig till Fasts nya hylla för bits som smidigt placeras bland skruvarna och ger merförsäljning.Helen Neumann och Roger Carlsson Bårebo

     

     

     

     

     

    Led-lamporna var det som Gunilla Samuelsson på XL-Bygg Herrljunga Brädgård gillade bäst på mässan. Hon besöker Thoméemässan varje år och denna gång hade hon med sig Lotta Svensson som började i butiken i våras och kommer från livsmedelsbranschen.

    – Det är bra för Lotta att se produktnyheterna och träffa leverantörer eftersom hon är ny i branschen, tycker Gunilla Samuelsson.

    Och Lotta Svensson gillar redan branschen.

    – Det är väldigt roligt och varierande. Jag försöker lära mig genom att leverantörerna utbildar mig och så läser jag på.

    Claes Broman och Fredrik Lundsten, anställda på Kungälvs Trä var också nöjda med besöket.

    – Man får nya idéer och fastnar inte i gamla tankegångar, menar Claes Broman som varit med i många år.

    Kungälvs Trä

     

     

     

     

     

     

     

    Fredrik Lundsten som utbildade sig till byggare och inte hann mer än till lärlingsutbildningen innan han kom till bygghandeln hade sitt fokus klart på mässan.

    – Jag är mest intresserad av verktyg och nya funktioner.

    Då gjorde han säkert stora ögon när företaget Eurospacers som nu börjat sälja genom Thomée visade upp sina revolutionerande höghastighetsdistanser för armering. Att jobbet går snabbt med dessa patentskyddade produkter framkommer av den film kring en armering som visas gång på gång i montern.

    – Du minskar arbetstiden med 75-90 procent gentemot konkurrenterna. Det sparar både tid, rygg och pengar, säger grundaren och vd:n Stefan Andersson.

    Euroapscers med tv i bakgrunden

    Han berättar att produkten nu säljs i elva länder bara genom att han kontaktat folk i branschen och visat filmen. Han har nu ansökt om patent i ytterligare 50 länder.

    – Redan efter att ha sett 10-15 sekunder av filmen förstår folk direkt vad detta handlar om, säger han.

    3M Peltors försäljningschef Joel Sjöström visade stolt upp de nya FM-radiohörlurarna Work Tunes Pro. Där syns ingen antenn eftersom den kapslats in i bygeln och en annan nyhet är att en spökröst talar om vilken frekvens man lyssna på så att man slipper ta av lurarna och kolla. Kretskortet sitter på utsidan för att motverka att svett skadar kortet.3M

    Tebo Byggtillbehör koncentrerade sig på skyddsprodukter som är en del av deras sortiment av egenutvecklade produkter och produkter som de marknadsför åt olika tillverkare.  I montern fanns bland annat ett dammutsug som man kopplar till en dammsugare och fäster med sugpropp i exempelvis kakel.  Då behöver plattsättaren knappt städa efter sitt jobb.

    Tebo– Man spar tid och stendamm är ju inte hälsosamt, menar Sara Brännbäck på Tebo Byggtillbehör.

    Habo presenterade ett nytt lås på mässan. Det tar mindre än en timme att montera för en händig person. Och det kan låsas upp på tre olika sätt: Genom fingeravtrycket, kod eller vanlig nyckel.

    – Det har blivit superpopulärt i Norge och efterfrågan i Sverige är så stor att vi knappt hinner leverera. En Optimera-butik sålde 50 stycken på bara några veckor, berättar Habos vd Carl-Axel Svensson medan han visar låset.Habo

    Miljö och produkters innehåll var också ett tema på årets mässa. I en monter visade Anders Berglund, miljö- och kvalitetschef på Lomond Industrier som äger Thomée, upp produkter där leverantörerna skött sig i fråga om miljöbedömningar. 

    – Vi begär ju av våra leverantörer information om bedömningarna så att våra återförsäljare kan söka upp informationen i vår webb-shop, säger han.Anders Berglund Thomee

    Exempel på instanser som gör bedömningar är Basta, Byggvarubedömningen och Sunda Hus. Ofta frågar återförsäljarna om egenskaper hos exempelvis kemikalier men där hänvisar men Anders Berglund  till leverantörerna.  Thomée har dock stigit fram och tagit mer ansvar kring informationen där tidigare produktceheferna hos leverantörerna tog hela ansvaret.

    Ulf Olsson, inköpsansvarig på Thomée, var nöjd med årets mässa.

    – Förra årets mässa med butiksexponering blev jättebra så vi fortsatte med det och lade till miljön. Besökarna verkar gilla det.

    Nästa år lär mässan ha anledning att fira och göra något alldeles extra. Då fyller Thomée 125 år. Mer om mässan och om fler leverantörer kan ni läsa om i pappersutgåvan av JBF.

     

     

     

     

     

    (Visited 122 times, 1 visits today)
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inläggFinfo får ny chef från Postnord
    Nästa inlägg Jem & Fix satsar på Beijers bekostnad

    Relaterade artiklar

    Bygghandel dygnet runt – Beijer satsar i Göteborg

    Nyheter 2025-09-12

    Vem blir årets marknadschef 2025 i kategorin Byggvaruhus?

    Nyheter 2025-09-09

    Jotun lyfter branschen med Guldburken 2025

    Nyheter 2025-09-08

    @EmilFixar tillbaka i poddstudion – Målarpodden får nytt format

    Nyheter 2025-09-05

    Förlags AB Järnaffärer

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

     
    Maila oss gärna på info@jarnbyggfarg.se

    Få nyheter i mailen
    © 2025 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.