Antalet konkurser i byggindustrin minskade under 2025 jämfört med året innan. Samtidigt är situationen fortsatt pressad, särskilt för småföretag och i storstadslänen.
Antalet byggkonkurser minskade med fem procent under 2025 jämfört med 2024. Under årets sista kvartal gick 511 byggföretag i konkurs. Trots nedgången är läget fortsatt ansträngt i stora delar av branschen.

— Vi ser en liten förbättring, men väldigt många småföretag tvingas kämpa för varje intjänad krona, säger Johan Deremar, nationalekonom och prognosansvarig på Byggföretagen.
Totalt gick 1 933 byggföretag i konkurs under 2025. Det är fortsatt de minsta bolagen som är mest ekonomiskt pressade. Nio av tio byggföretag som gick i konkurs hade färre än tio anställda.
— Många egenföretagare har svårt att klara sig när efterfrågan faller och kostnaderna ökar. Utan det tillfälligt höjda rot-avdraget hade konkurserna sannolikt varit ännu fler, säger Johan Deremar.
Storstadslänen dominerar
Samtidigt står storstadslänen för en majoritet av byggkonkurserna. Hela 68 procent av konkurserna skedde i Stockholm, Västra Götaland och Skåne. Enbart Stockholm stod för 41 procent av samtliga byggkonkurser i landet.
Samtidigt syns ljusglimtar i flera andra delar av landet. I Norrbotten, Värmland och Södermanland minskade antalet konkurser med drygt 30 procent.
— Det sker en stabilisering i många regioner, medan Stockholms byggmarknad är väsentligt mer pressad. Stockholm är en region där framförallt bostadsbyggandet har bromsat in kraftigt, säger Johan Deremar.
Färre anställda berörs
Totalt berördes 5 176 anställda av byggkonkurser under 2025. Det är en minskning med 12 procent jämfört med året innan, vilket visar på en viss avmattning i konsekvenserna för sysselsättningen – även om nivån fortsatt är hög.
