Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Skriv en krönika
    Järn Bygg Färg
    Företag företagsfacklan undersökning av företagarna
    Nyheter

    Företagare nära pension – vem tar över?

    2026-02-17
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Allt fler svenska företag leds av personer som närmar sig eller passerat pensionsåldern. Om ägarskiften inte genomförs i tid riskerar fullt fungerande företag att läggas ned, med förlorade jobb och minskad service som följd.

    Planera ägarskiften i god tid

    Företagarnas rapport Företagarfacklan visar att 15,2 procent av företagsledarna är över 65 år. Dessa leder tillsammans 64 000 företag med nästan 190 000 anställda, och drygt 20 000 soloföretagare finns i samma åldersgrupp.

    – Sverige står inför en omfattande generationsväxling i näringslivet. Misslyckas vi med ägarskiftena riskerar vi att tappa både jobb och företagande i onödan, säger Patrick Krassén, policychef på Företagarna.

    Många underskattar tiden som krävs. Nästan tre av fyra tror att processen kan ske inom två år, men erfarenheten visar att ägarskiften ofta är mer komplexa och tidskrävande, särskilt när företaget är starkt kopplat till ägarens person eller kompetens.

    – Att vänta för länge kan innebära att värdefulla företag och arbetstillfällen försvinner. Ett ägarskifte måste planeras i god tid, säger Patrick Krassén.

    Familj eller externa köpare

    Rapporten visar att fler företagare ser familjen som det primära alternativet vid överlåtelse, medan intresset för att sälja till andra företag minskat sedan 2017. Brist på externa köpare och skatteeffekter anges som hinder.

    För att underlätta ägarskiften föreslår Företagarna bland annat:

    • Kortare karens- och trädaperiod i 3:12-reglerna
    • Utökade rådgivningsinsatser
    • Bättre finansieringslösningar

    – Ett fungerande ägarskifte är inte bara en privat angelägenhet. Det är en samhällsfråga. Sverige har inte råd att livskraftiga företag läggs ned av administrativa eller skattemässiga skäl, säger Patrick Krassén.

    Analysen bygger på cirka 420 000 aktiebolag och en nationell enkätundersökning bland företagare under hösten 2025.

    (Visited 192 times, 1 visits today)
    Företagarna
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inläggYvette Henshall-Bell tillträder som President för Husqvarna Forest & Garden
    Nästa inlägg Färre byggvarsel i januari

    Relaterade artiklar

    STIHL-rapport visar ökad efterfrågan på batteridrivna maskiner

    Nyheter 2026-07-09

    Tarkett lanserar återköpssystem för återbruk av textilplattor

    Nyheter 2026-07-08

    Kährs satsar på AI för smartare sortering av trägolv

    Nyheter 2026-06-30

    Allt under samma tak – och lite till

    Nyheter 2026-06-29
    Få nyheter i mailen
    © 2026 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.