Optimera inleder ett långsiktigt samarbete med det svenska AI-bolaget Alrik. Genom en gemensam plattform ska bygghandelskedjan få bättre överblick och kontroll över leveranserna från sina 64 anläggningar.
Optimera har valt Alriks plattform för hanteringen av företagets transporter och leveranser. Satsningen ska samla information om leveranser och transportflöden och ge verksamheten en gemensam och aktuell bild av bland annat kostnader och kapacitet.
Bakgrunden är en transportkedja där information i dag kan finnas utspridd mellan olika transportörer och affärs- och transportledningssystem. Alriks lösning fungerar som ett överliggande lager som samlar och analyserar data från de olika systemen, utan att de först behöver ersättas eller integreras i ett gemensamt system.
– Tillförlitliga och effektiva leveranser är centrala för den service vi erbjuder våra kunder. Alrik ger oss en gemensam bild av våra transportflöden, vilket innebär bättre kontroll, snabbare beslut och en tydligare bild av kostnader och kapacitet i hela nätverket, säger Thomas Johansson, logistikdirektör på Optimera.
Enligt företagen ska samarbetet ge Optimera större möjlighet att styra och anpassa transportverksamheten samtidigt som kraven på leveranser förändras.
– Bygg är en av världens största branscher, men mycket av logistiken bygger fortfarande på manuell samordning och fragmenterad data. AI gör det nu möjligt att skapa ett intelligenslager som arbetar med branschens komplexitet i stället för mot den, säger Nici Sundén-Cullberg, grundare och vd för Alrik.
