Från HR-administratör till HR-specialist – Alexandra Aspenberg tar nästa steg i karriären hos Beijer. I augusti tillträder hon sin nya tjänst där hon får ett större ansvar för hela rekryteringsprocessen och ett närmare samarbete med chefer i hela organisationen.
Ny roll med bredare ansvar
Efter att ha arbetat deltid som HR-administratör under sin masterutbildning, tillträder Alexandra Aspenberg snart rollen som HR-specialist på Beijer.
– Jag kommer ha ett större ansvar för hela rekryteringsprocessen med allt från annonsering till anställningsavtal samt nära kontakt med chefer i hela organisationen, säger Alexandra Aspenberg.
I sin tidigare roll har hon stöttat chefer och kollegor i frågor kring rekrytering och personaladministration. Nu ser hon fram emot att utvecklas ytterligare.
En kultur som lyfter medarbetare
Beijers företagskultur spelar en stor roll för Alexandra.
– Det bästa med Beijer är arbetskulturen. Det är ett stort bolag men trots storleken känner man sig sedd och inkluderad. Jag har verkligen upplevt stor tillit, ansvar och möjligheten att växa, säger hon.
Praktisk erfarenhet och akademisk grund
Alexandra har kombinerat sitt arbete på Beijer med en masterutbildning inom HR. Med både praktisk erfarenhet och akademisk kompetens i ryggen är hon nu redo för att ta sig an sitt nya uppdrag.