Järn Bygg Färg
    Facebook Twitter Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Debattera
    Järn Bygg Färg
    Nyheter

    Bauhaus hyr Fredells lokaler i Sickla

    2019-02-11
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Sent i höstas köpte Bauhaus Fredells varuhus i Sickla. Men förvärvet gällde bara varuhusets inkråm. Det var Kalmarbaserade CA Fastigheter som köpte den 50 000 kvadratmeter stora fastigheten av Fredells.

    – Vi fick vetskap om att Fredells ville sälja i somras eller höstas. Vi visste att det fanns ett intresse från Bauhaus och vi visste att Fredells inte ville äga längre, säger Fredrik Alvarsson, vd på CA Fastigheter till mitti.se.

    Affären har gjorts i två steg, Bauhaus köpte först rörelsebolaget av Fredells. Först flera veckor senare blev det klart att CA Fastigheter förvärvar fastigheten. Därför berättade inte de inblandade parterna hur affären skulle genomföras först nu. Bauhaus har tecknat ett långsiktigt hyresavtal med CA Fastigheter.

    1997 köpte Stockholms stad ut Fredells för 200 miljoner kronor för att flytta verksamheten från Södra Hammarbyhamnen. Till mitti.se uppger Fredrik Alvarsson att köpeskillingen är mycket större. Fastighetsvärlden.se bedömer priset till strax under en miljard kronor.

    (Visited 7 times, 1 visits today)
    Borga plåt

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Co / Järn Bygg Färg

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

    mats.thoren@vtf.se

    (Visited 5 times, 1 visits today)

    Få nyheter i mailen
    © 2023 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.