Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Skriv en krönika
    Järn Bygg Färg
    Patrick Bender, Ekonomichef, Benders Sverige AB och Christer Glantz
    Företagande och Ekonomi

    Benders förvärvar Z-Prefabs verksamhet i Vara

    2026-07-14
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Benders Sverige AB har tecknat avtal om förvärv av produktionsutrustning, lager och fastighet kopplad till Z-Prefab i Vara. Affären ska stärka bolagets erbjudande inom betongprodukter för järnväg och annan infrastruktur.

    Tillträde sker den 1 september 2026. Förvärvet är en del av Benders satsning på infrastruktursegmentet, som bolaget beskriver som ett prioriterat tillväxtområde.

    Under året har Benders även genomfört förvärv av Botnia Betong i norra Sverige, vilket gör Z-Prefab till det andra förvärvet inom samma område.

    — Vi är glada över att kunna förvärva Z-Prefab. Bolaget har en väl etablerad produktion av infrastrukturprodukter och goda kontakter inom branschen, vilken förväntas växa snabbt de kommande åren, säger Mats Jakobsson, vd för Benders Sverige AB.

    Lång erfarenhet bakom verksamheten

    Säljare är Christer Glantz, som drivit Z-Prefab i 21 år och nu går i pension i slutet av 2026.

    — Efter 21 år som egenföretagare är jag glad över att kunna sälja mitt bolag till en lokal och ägarledd aktör – Benders Sverige AB. Under min tid som företagare har jag alltid haft god kontakt med Benders som konkurrenter och som kollegor. Jag är också nöjd med att mina produkter kommer att finnas för marknaden under lång tid framöver, säger Christer Glantz.

    (Visited 3 times, 3 visits today)
    Benders Z-Prefab
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inläggJula planerar nytt varuhus i Nässjö efter markförvärv

    Relaterade artiklar

    Jula planerar nytt varuhus i Nässjö efter markförvärv

    Företagande och Ekonomi 2026-07-13

    Kärcher och STIHL lanserar gemensamt batterisystem för proffs

    Företagande och Ekonomi 2026-07-07

    Johnnie och Mathias blir ambassadörer för Miami Pool

    Företagande och Ekonomi 2026-07-06

    LimhamnsHus köper Habo Penslar

    Företagande och Ekonomi 2026-07-02
    Få nyheter i mailen
    © 2026 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.