Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Skriv en krönika
    Järn Bygg Färg
    optimeramalmo2
    Företagande och Ekonomi

    Från aska till toppmodern bygghandel – Optimera Malmö Trä återinvigs

    2025-10-01
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Efter branden 2023 öppnar Optimera Malmö Trä på nytt. Med 24 000 kvadratmeter blir anläggningen en av Sveriges största bygghandlar – nu med hållbarhet i fokus.

    Återuppbyggnad efter branden

    När butiken förstördes i en stor brand våren 2023 blev det ett hårt slag mot både kunder och medarbetare. Nu står en ny och toppmodern bygganläggning klar. Tack vare projektets höga ambitioner är den inte bara större, utan också mer hållbar och framtidssäker.

    En av Sveriges största bygghandlar

    Den nya Optimera Malmö Trä omfattar 24 000 kvadratmeter och ligger bara fem minuter från centrala Malmö. På så sätt blir det enkelt för både proffs och privatpersoner att nå anläggningen. Dessutom är Malmö Trä en välkänd aktör som funnits i staden i nära ett sekel, vilket gör återinvigningen extra betydelsefull.

    Hållbarhet i fokus

    Den nya byggnaden är certifierad enligt Miljöbyggnad Silver. Det betyder att anläggningen lever upp till höga krav på energi, inomhusmiljö och materialval. Därför ses projektet som ett exempel på hur byggbranschen kan kombinera funktionalitet med långsiktig hållbarhet.

    Ett starkt landmärke för framtiden

    Optimera Malmö Trä har i generationer varit en självklar mötesplats för stadens byggare. Med den nya satsningen hoppas företaget kunna inspirera fler och samtidigt bidra till ett mer hållbart byggande.

    – Vi är otroligt stolta över det arbete som vårt team i Malmö, tillsammans med kollegor från hela Optimera, har lagt ner. Det här är mer än en återuppbyggnad – det är ett steg in i framtidens bygghandel, säger Fredric Horndahl, enhetschef på Optimera Malmö Trä.

    (Visited 175 times, 1 visits today)
    Optimera Optimera Bygghandel
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inläggSwedol samlar kläder, skydd och verktyg under samma tak i Sundsvall
    Nästa inlägg Robotarna som kan förändra byggplatsen – snabbare, säkrare och jämnare resultat

    Relaterade artiklar

    Gunnebo Fastening lägger ner klassisk spikfabrik

    Företagande och Ekonomi 2026-06-22

    Flexit satsar på digitala utbildningar för återförsäljare

    Företagande och Ekonomi 2026-06-17

    Varbergs Trä firar 75 år – från träimpregnering till bygghandelskoncern

    Företagande och Ekonomi 2026-06-16

    NP Nilsson öppnar projektsäljkontor i Malmö

    Företagande och Ekonomi 2026-06-08

    Få nyheter i mailen
    © 2026 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.