Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Debattera
    Järn Bygg Färg
    Företagande och Ekonomi

    K-Bygg bygger nytt i Mariestad

    2024-07-31
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    K-Bygg kommer att bygga en ny modern bygghandel i Mariestad. Den nya butiken kommer att erbjuda allt för professionella byggare och hemmaproffs och man kommer att tillgodose byggproffsens behov av bra logistik med snabba leveranser och enkel lastning.

    K-Bygg Mariestad kommer att ha en väl tilltagen drive-in hall och butik med ett brett sortiment av byggvaror, virke, färg och personlig service. Butiken planeras att öppnas under Q2 2025 i Mariestad.

    K-Bygg står för kompetens, kunskap, kvalitet och lättillgängliga butiker med flera typer av logistiktjänster och en hög kundfokus.

    ”Utökningen av butiksnätverket ligger i linje med vår tillväxtstrategi som sker genom organiskt tillväxt, förvärv samt som i detta fall via nyetableringar. Det är en styrka att vi tillhör Kesko som är en av nordens största handelskoncerner. Det ger oss möjligheten att snabbt kunna bygga upp en verksamhet lokalt för att kunna tillgodose våra kunders behov.”, säger Endre Espeseth, VD för Kesko Sverige.

    ”Vi har länge tittat på möjligheten att etablera oss i Mariestad då det förväntas en kraftig tillväxt i Mariestads kommun med omnejd de kommande 15 åren. Med en nybyggd bygghandel i Mariestad och med synergier från vår effektiva anläggning i Töreboda har vi alla möjligheter att ta fler marknadsandelar och ännu bättre svara på kundernas efterfrågan i regionen. Vi har som mål att vara byggarens förstahandsval i Mariestad med omnejd”, säger Erik Öhlin, Affärsområdeschef, K-Bygg.

    Den nya anläggningen kommer att ha en stor, rymlig butiksyta och drive-in om 2 640 m2 samt stora utvändiga ytor för logistik och lagring på en markyta om totalt 8 300 m2.

    “Den nya anläggningen kommer att bli ett otroligt lyft för oss på K-Bygg när vi ska serva kunder i Mariestads området. Kunderna kommer att få tillgång till ett brett proffsanpassat sortiment och en väldigt fin och modern butik med tillhörande drive-in och närliggande stora buffert lager och logistikmöjligheter från vår närliggande Töreboda anläggning.”, säger Kay Strålin, Regionchef på K-Bygg.

    Anläggningen, som beräknas stå klar och öppna för kunder innan nästa sommar, kommer ligga i Sunds industriområde i Mariestad.

    Den nya fastigheten kommer att uppföras och ägas av NOVAB.

    (Visited 110 times, 1 visits today)
    K-Bygg
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inläggAB Karl Hedin Bygghandel tecknar avtal för ny butik i Knivsta
    Nästa inlägg Sveriges Fria Bygghandlare får tillökning

    Relaterade artiklar

    Combiwood expanderar med köp av Estlands mest moderna sågverk

    Företagande och Ekonomi 2025-05-22

    K Bygg inviger ”nya” butiken i Arninge

    Nyheter 2025-05-22

    Blåkläder lanserar lagningstjänst direkt i butik

    Nyheter 2025-05-21

    Kristian Berge Sjöholm blir ny kommunikationschef på Saint-Gobain

    På nya poster 2025-05-19

    Förlags AB Järnaffärer

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

     
    Maila oss gärna på info@jarnbyggfarg.se

    Få nyheter i mailen
    © 2025 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.