Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Debattera
    Järn Bygg Färg
    Foto: Moelven Töreboda AB
    Nyheter

    Svensk limträmarknad tappar fart: Större byggprojekt och bygghandel drabbas

    2024-10-29
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Den senaste leveransstatistiken från branschorganisationen Svenskt Trä visar att limträförsäljningen fortsatt påverkats av det rådande ekonomiska läget.

    Under årets första nio månader har försäljningen av projektbalk, som främst går till större byggprojekt, minskat avsevärt. Försäljningen av lagerbalk, som går till bygghandeln, har också minskat, men i betydligt mindre utsträckning.

    – Försäljningen av lagerbalk till bygghandeln har varit mer stabil, och nedgången är mindre påtaglig jämfört med projektbalk till större byggprojekt. Trots minskningen ser vi positiva signaler om en gradvis återhämtning på marknaden, säger Johan Fröbel, chef för teknik och handel på Svenskt Trä.

    I september 2024 minskade försäljningen av projektbalk med 35,3 procent jämfört med samma månad föregående år, medan lagerbalk endast gick ner med 5,3 procent. Vid en jämförelse mellan det tredje kvartalet 2023 och 2024 har projektbalken minskat med 32,9 procent, medan lagerbalken faktiskt ökade med 1,75 procent.

    Totalt sett har försäljningen av limträ minskat med 21,1 procent under perioden januari till september 2024, där projektbalk minskade med 21,7 procent och lagerbalk med 9 procent.

    – Marknaden är fortfarande avvaktande, och volymerna är för låga för att vi ska nå de nivåer vi eftersträvar. Samtidigt ser vi en ökning av antalet skarpa offerter, och vår försäljning till större projekt har fördubblats sedan i våras, säger Carl-Magnus Nordkvist, försäljningschef på Moelven Töreboda.

    Enligt Konjunkturbarometern för september 2024 fortsätter byggföretagen att rapportera om minskade anbudspriser de senaste tre månaderna. Dock förutspås, för första gången sedan september 2022, en prisuppgång under de kommande tre månaderna.

    – Vi ser en försiktig återhämtning, även om det kommer att ta tid innan marknaden stabiliserar sig helt. Just nu levererar vi huvudsak till mindre projekt, men hoppas på ett uppsving under 2025, säger Daniel Edman, försäljningschef, Bygghandel & Industri på Setra Trävaror.

    Trots den nuvarande nedgången i limträförsäljningen fortsätter trästommar att ta marknadsandelar från stål och betong, vilket signalerar ett pågående paradigmskifte. Enligt statistik från det oberoende analysföretaget Prognoscentret är trä som stommaterial på väg att gå om både stål och betong i flera segment.

    – Trä spelar en avgörande roll i omställningen till ett mer hållbart byggande och växer som stommaterial inom nästan alla segment. Nu hoppas vi att bostadsbyggandet tar fart igen, då det är motorn som driver volymerna, avslutar Mikael Lindberg, försäljningschef på Martinsons Byggsystem.

    (Visited 60 times, 1 visits today)
    Martinsons Byggsystem Moelven Setra Trävaror Svenskt Trä
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inläggInnovativ dymling från Simpson ger effektiv träinfästning
    Nästa inlägg Rusta:s Linda Estenthal blev årets marknadschef inom bygghandelskategorin

    Relaterade artiklar

    Kompetens i fokus när Derome digitaliserar lärandet

    Nyheter 2025-06-05

    STIHL lanserar två nya ryggburna lövblåsar för professionellt bruk

    Nyheter 2025-06-05

    fischer Sverige rekryterar ny vd – Valter Engblom ska driva tillväxt i Norden

    På nya poster 2025-06-04

    Nytt spackel för byggproffs – lätt att slipa, enkelt att applicera

    Nyheter 2025-06-04

    Förlags AB Järnaffärer

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

     
    Maila oss gärna på info@jarnbyggfarg.se

    Få nyheter i mailen
    © 2025 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.