Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Debattera
    Järn Bygg Färg
    Nyheter

    Jem & Fix satsar på Beijers bekostnad

    2016-11-18
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Jem & Fix öppnar i veckan nya anläggningar i Säffle och Ludvika.  Därmed har konsumentkedjan tagit över tre anläggningar från Beijer det senaste året.

    – Vi är intresserade av att fortsätta växa om bara villkoren är de rätta, säger Jem & Fix kedjeledare Fredrik Hennings till JBF. Jem & Fix börjar smyger fram som en uppstickare på Gör det själv-marknaden. När jag träffar kedjeledaren Fredrik Hennings på Thoméemässan i Göteborg den 17-18 november skiner han som en sol inför öppningarna av anläggningarna i Säffle och Ludvika veckan därpå.

    – Vi expanderar. Sedan 2011/2012 har vi gått från 13 till 38 anläggningar.

    I den expansionen ryms köpet av 18 Cheapy-anläggningar 2014. 16 av dem är fortfarande i drift. Beijer lade beslag på några av Cheapys anläggningar och nu har alltså Jem & Fix tagit över tre av dem det senaste året – Lidköping, Nybro och Ludvika. Dessa anläggningar kommer precis som den danska kedjans övriga att bli helt konsumentinriktade.

    – Vi är ingen 70/30 butik (70 procent privatkunderoch 30 procent proffs, reds anm). Vi jobbar med låga priser, låga kostnader och ett smart men tilltalande sortiment.

    Samma kvalitet

    Att produkterna skulle hålla lägre kvalitet än hos proffskedjorna avfärdar Fredrik Henning som tidigare arbetat på bland annat Optimera.

    – Vi har inget dåligt virke hos oss utan vi köper av samma leverantörer som de andra.

    På Jem & Fix kan man hitta mycket annat än byggvaror inom exempelvis fritid. Men Fredrik Hennings menar att detta är en trend som pågått i hela byggmaterialhandeln länge.

    – Det är mycket annat än spik, skruv och brädor idag. Vi har sett detta under många år och kunderna har lärt sig det.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    (Visited 76 times, 1 visits today)
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inlägg500 besökare och många nyheter på Thomée-mässan
    Nästa inlägg Tremco-illbruck Årets Thomée-leverantör

    Relaterade artiklar

    Kesko Sverige klar med omprofileringen till K-Bygg

    Företagande och Ekonomi 2025-07-01

    Dana Lim rekryterar Andreas Håkansson till ny industrisatsning i Sverige

    På nya poster 2025-06-30

    Joakim Sköld ny vd för Vedum Kök & Bad

    På nya poster 2025-06-26

    Thomée Gruppen växer genom sammanslagning med Hans Eggestrand AB

    Företagande och Ekonomi 2025-06-25

    Förlags AB Järnaffärer

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

     
    Maila oss gärna på info@jarnbyggfarg.se

    Få nyheter i mailen
    © 2025 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.