Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    Prenumerera på Järn Bygg Färgs nyhetsbrev
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Skriv en krönika
    • JBF Partner 365
    Järn Bygg Färg
    Mapei satsar på eldrivna transporter
    Nyheter

    Mapei satsar på eldrivna transporter av byggmaterial

    2026-10-12
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Mapei Sverige utökar sitt erbjudande med eldrivna transporter av tillsatsmedel till betongindustrin. Transporterna går från företagets fabrik i Sagstua i Norge till kunder runt om i Sverige.

    Satsningen genomförs tillsammans med transportpartnern Ruuds Transport och är en del av Mapeis arbete med att minska klimatpåverkan genom hela värdekedjan.

    För kunderna ska leveranserna fungera på samma sätt som tidigare, med bibehållen leveranssäkerhet och tillgänglighet. Skillnaden är att själva transporten sker med eldrivet fordon.

    – Hållbarhet handlar inte bara om vilka produkter vi utvecklar och tillverkar. Det handlar också om hur vi transporterar dem till våra kunder. Genom att erbjuda eldrivna transporter kan vi bidra till att minska klimatpåverkan i byggprojektens hela värdekedja, säger Niklas Tjeder, vd för Mapei Sverige.

    800 kilo mindre koldioxidutsläpp

    Mapei uppger att en transport från fabriken i Sagstua till Göteborg minskar utsläppen med cirka 800 kilo CO₂ jämfört med en motsvarande dieseldriven transport. Det motsvarar enligt företaget ungefär utsläppen från en personbil som kör 4 000 kilometer.

    Efterfrågan på fossilfria transporter och hållbara logistiklösningar ökar samtidigt inom byggsektorn.

    – Fler och fler projekt ställer krav på minskad klimatpåverkan genom hela leveranskedjan. Vi ser att transportfrågan blir allt viktigare och vill kunna erbjuda våra kunder konkreta lösningar som hjälper dem att nå sina hållbarhetsmål, säger Niklas Tjeder.

    Satsningen på eldrivna transporter är en del av Mapeis långsiktiga hållbarhetsarbete.

    (Visited 2 times, 2 visits today)
    byggmaterial Eldrivna logistik Mapei Transporter
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inläggAhlsell möblerar om i den svenska ledningen

    Relaterade artiklar

    Wijks Bygghandel öppnar ny bygghandel i Eksjö

    Företagande och Ekonomi 2026-10-08

    Hultafors ökar kapaciteten för måttband med ny fabrik

    Företagande och Ekonomi 2026-10-07

    Beijer Eskilstuna prisas för sitt engagemang för framtidens hantverkare

    Nyheter 2026-10-05

    Fredrik Garp blir ny vd för TECCA

    På nya poster 2026-10-02

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

     
    Maila oss gärna på info@jarnbyggfarg.se
    Få nyheter i mailen
    © 2026 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.