Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Debattera
    Järn Bygg Färg
    Takstolar spikplåt
    Nyheter

    Monopolbeteende skapar takstolskris, hävdar branschorganisation

    2022-08-22
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Sedan en tid tillbaka har samtliga svenska takstolstillverkare drabbats av kraftiga leveransförseningar av spikplåtar. Spikplåtsleverantören har haft eskalerande problem med sin tillverkning vilket medfört stora förseningar.

    – Samtliga av våra medlemsföretag har stora utmaningar att i sin tur leverera färdiga takstolar i tid till sina kunder, berättar Stefan Nilsson, ordförande i Svenska Takstolföreningen – STAK. Vi står inför en utmaning som slår på samma sätt för alla takstolstillverkare och det är oklart hur länge detta kommer att fortgå.

    Medlemsföretagen i STAK försöker nu tillsammans lösa situationen och med gemensamma krafter hitta lösningar.

    För att kunna CE-märka takstolarna är man beroende av ett beräkningsprogram som innehas och styrs av spikplåtsleverantören.

    – Hittills har denna leverantör sagt nej till detta vilket vi beklagar med tanke på den besvärliga och kritiska situationen vi befinner oss i. Det kommer att vara en branschutmaning att leverera i tid under överskådlig framtid om inte spikplåtsleverantören reviderar sin monopolliknande ställning och tillåter andra leverantörers spikplåtar i sin programvara eller kan utmanas på något annat sätt, avslutar Stefan Nilsson.

    (Visited 19 times, 1 visits today)
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inläggHantverkare spår färre uppdrag i höst
    Nästa inlägg Stark rapport från Södra

    Relaterade artiklar

    AI i bygghandeln: Så bygger Byggmax en smartare arbetsvardag

    Nyheter 2025-07-04

    Astma- och allergimärkt färg testas i stort bostadsprojekt i södra Stockholm

    Nyheter 2025-07-03

    Sveriges Fria Bygghandlare utmanar branschen – har ökat i nio månader i rad

    Företagande och Ekonomi 2025-07-02

    Kesko Sverige klar med omprofileringen till K-Bygg

    Företagande och Ekonomi 2025-07-01

    Förlags AB Järnaffärer

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

     
    Maila oss gärna på info@jarnbyggfarg.se

    Få nyheter i mailen
    © 2025 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.