Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Skriv en krönika
    Järn Bygg Färg
    Säkerhet är viktigt för Assa ABloy därav medlemskap i SOFF
    Nyheter

    Assa Abloy stärker sitt engagemang inom säkerhet och försvar

    2026-01-30
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Assa Abloy Opening Solutions i Sverige har blivit ny medlem i Säkerhets- och försvarsföretagen (SOFF). Medlemskapet ses som en viktig plattform för både kunskapsutbyte och branschpåverkan inom säkerhet och försvar.

    Medlemskap med fokus på framtidens säkerhet

    Sedan slutet av 2025 är Assa Abloy Opening Solutions svenska verksamhet medlem i branschorganisationen Säkerhets- och försvarsföretagen (SOFF). Organisationen samlar över 400 företag verksamma inom bland annat samhällssäkerhet, cyberteknik och försvar.

    — Försvarsfrågorna är viktigare än någonsin, därför sätter vi stort värde på medlemskapet i SOFF. Medlemskapet är för oss en plattform för lärande men även ett forum där vi kan vara med och påverka både förutsättningar och spelregler för branschen, säger Jerker Krabbe, Sverigechef för Assa Abloy Opening Solutions.

    Välkomnas till branschorganisationen

    SOFF ser Assa Abloys inträde som ett värdefullt tillskott till organisationens arbete.

    — Vi hälsar Assa Abloy Opening Solutions hjärtligt välkomna till SOFF. Assa Abloy har en lång historia och viktiga erfarenheter som vi är övertygade om kommer att vara värdefulla i SOFFs arbete framöver, säger Robert Limmergård, generalsekreterare för Säkerhets- och försvarsföretagen.

    Assa Abloy erbjuder ett brett sortiment av accesslösningar, inklusive mekaniska och elektromekaniska lås, accesskontroll, entréautomatik och mobil access. Assa Abloy Opening Solutions verksamhet i Norden är certifierad enligt ISO/IEC 27001.

    (Visited 8 times, 8 visits today)
    Assa Abloy SOFF
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inläggSveriges Fria Bygghandlare stärker virkesinköpen

    Relaterade artiklar

    Elitfönster satsar på återvunnet aluminium i lokalt kretslopp

    Nyheter 2026-01-28

    Byggmaterialhandeln växer igen – första helårstillväxten på fyra år

    Nyheter 2026-01-27

    Golvtrender 2026

    Nyheter 2026-01-26

    Jubileumsår för STIHL – 100 år av teknik, kvalitet och innovation

    Nyheter 2026-01-15

    Förlags AB Järnaffärer

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

     
    Maila oss gärna på info@jarnbyggfarg.se

    Få nyheter i mailen
    © 2026 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.