Karl Helmer tillträdde som vd den 2 april 2025 och efterträder Tom Pie, som går vidare till rollen som Senior Advisor efter nio år i bolaget.
Tom Pie började 2017 som fabrikschef och blev vd 2022. Under hans ledning har bolaget utvecklats från nystart till en ledande aktör på den skandinaviska isoleringsmarknaden.
– Jag är väldigt stolt över vad vi har åstadkommit tillsammans. På relativt kort tid har vi gått från noll till en fabrik och en organisation som jag är genuint stolt över. Något jag särskilt bär med mig är att ha sett hur våra operatörer växt och utvecklats dag för dag – men lika stolt är jag över hur hela organisationen runt om dem har mognat och stärkts. Det är ett fantastiskt team jag nu lämnar över, och det ger mig en enorm trygghet. Jag ser också tillbaka på ett väldigt gott samarbete med ägarna och styrelsen, präglat av ömsesidigt förtroende. Jag hälsar Karl varmt välkommen till Finnfoam och önskar honom lycka till med en utmaning jag är övertygad om att han kommer att ta sig an med både kraft och engagemang, säger Tom Pie.
Fortsatt roll och fokus framåt
Tom Pie kvarstår i bolaget som Senior Advisor med ansvar för bland annat produktion, utbildning och utvecklingsarbete. Han kommer även att vara delaktig i igångsättningen av den nya XPS-linjen i Kristinehamn samt fortsatt utveckling av återvunnen råvara i produktionen.
Karl Helmer började arbeta i bolaget under mars och kommer närmast från Jeld-Wen, där han varit försäljningsdirektör.
– Jag är otroligt inspirerad av att börja hos Finnfoam. Det är kombinationen av ett starkt innovationsfokus i en annars ganska konservativ del av branschen, och den marknadsposition som Finnfoam tagit de senaste åren, som verkligen tilltalade mig. Byggbranschen är i ett trevande skede och påverkas av många faktorer just nu – men jag ser med tillförsikt på de utmaningar och möjligheter som det innebär, säger Karl Helmer.
Asso Erävuoma, vd för Finnfoam-koncernen, kommenterar:
– Jag vill rikta ett enormt tack till Tom för ett väl utfört arbete. Under hans ledning har Finnfoam i Skandinavien gått från att vara en viktig spelare till att vara en av marknadens största spelare. Produktionsprocessen håller världsklass och både fabriken och organisationen är nu redo att ta nästa kliv. Vi är glada att Tom fortsatt kommer vara en del av oss som Senior Advisor. Samtidigt är vi otroligt glada att välkomna Karl – vi ser fram emot vad han kommer att bidra med i Finnfoams fortsatta utveckling
