Joe Galli har tillträtt som verkställande direktör och koncernchef för Chervon. Han efterträder grundaren Peter Pan, som fortsätter som styrelseordförande och verkställande styrelseledamot.
Chervon Holdings Limited, koncernmoderbolag till FLEX Scandinavia och varumärkena EGO Power+ och FLEX Power Tools, utsåg Joseph Galli Jr till ny vd och koncernchef med tillträde den 10 september.
Galli kommer närmast från Techtronic Industries, TTI, där han under närmare två decennier hade ledande roller. Han var bland annat med och utvecklade Milwaukee till ett globalt varumärke inom professionella elverktyg och arbetade även med Ryobis verksamhet inom verktyg och utrustning för utomhusbruk.
Lång erfarenhet från verktygsbranschen
Joe Galli har även 19 års erfarenhet från Black & Decker, där han avancerade till global chef för elverktyg och tillbehör. Han lanserade och utvecklade DeWalt till ett ledande globalt varumärke inom professionella elverktyg.
Han började sin karriär på Black & Decker 1980 och har därefter haft ledande befattningar på bland annat Amazon och Newell Rubbermaid. År 2006 började han på TTI och blev 2008 vd och arbetande styrelseledamot, roller som han hade fram till sin pensionering 2024.
– Jag är tacksam för möjligheten att arbeta nära Peter och att leda Chervon som verkställande direktör och koncernchef. Chervon har byggt en stark grund inom avancerad batteridriven teknik, produktutveckling, varumärkesbyggande och tillverkning i världsklass, säger Joe Galli.
Chervons grundare Longquan ”Peter” Pan lämnar vd-rollen men fortsätter som styrelseordförande och verkställande styrelseledamot.
Chervon har under mer än 30 år utvecklats inom batteridriven utrustning för utomhusbruk och elverktyg. Koncernens varumärkesportfölj omfattar EGO, FLEX, SKIL och DEVON och bolaget har kunder i fler än 100 länder.
– Det är ett stort privilegium att välkomna Joe, en legend i branschen, till Chervon och låta honom leda företaget in i nästa kapitel, säger Peter Pan.
Enligt Chervon ska ledarskiftet inte påverka företagets åtagande gentemot kunderna. Kvalitet, service och support ska fortsätta på samma nivå.
