Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Debattera
    Järn Bygg Färg
    Nyheter

    Ändrat köpbeteende ger färre Rot-köp

    2018-01-09
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Rot-avdragen sjönk förra året med nästan två miljarder kronor.  Sedan sänkningen av avdraget har beloppen nästan halverats och tiotusen byggföretag och hundratusentals köpare försvunnit. JBF har löpande berättat om utvecklingen av Rot-avdraget under året.  Trots rekordsiffror för byggmaterialhandeln lyfter inte siffrorna. 9,3 miljarder förra året innebär en minskning med knappt två miljarder kronor.

     

    Det ska dock sägas att när 2016 års siffror jämförs innehåller januarimånaden belopp i miljardklassen som kan hänföras till det gamla systemet med rätt till 50 procents avdrag.  Men om man hoppar över januari och jämför februari 2016-december 2016 med februari 2017-december 2017 blir det ändå en minskning med 300 miljoner.

    Jämför vi förra årets belopp på 9,3 miljarder med 2015 är utvecklingen dramatisk.  Det året nådde Rot-avdragen knappt 20 miljarder kronor.

    Privatkonsumenterna köper mindre

    Om man ser till de belopp som utgör grunden för avdragen är det tydligt att det privatkonsumenterna köper mindre byggmaterial.  Förra låg det belopp som ligger till grund för Rot-avdragen på cirka 30 miljarder kronor. Året dessförinnan, som var sista året med 50 procents avdrag, låg det på cirka 40 miljarder. 2014 hamnade det på cirka 34 miljarder kronor.

    Skatteverket ser ett klart samband med sänkningen av Rot-avdraget.

    – Man har fått en förändring i köpbeteendet, säger Pia Blanck Thörnroos.

     

    Antalet unika köpare var 996 792 personer förra året, något färre än året innan.  Jämfört med 2015 har över 200 000 köpare försvunnit. Också antalet unika utförare sjunker till 58 441 jämfört med 61 822 året dessförinnan.  2015 låg siffran på 67 785. Det innebär att nästan 10 000 byggföretag försvunnit från Rot-arenan på två år.  

    (Visited 16 times, 1 visits today)
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inläggStark försäljning i november
    Nästa inlägg Optimera tog över Bygg-Ole-anläggning

    Relaterade artiklar

    Swisspearl lanserar Plank Connect – trälook utan underhåll

    Nyheter 2025-06-13

    Kiilax inspektionsluckor gör jobbet snyggt, smart och enkelt

    Artiklar 2025-06-12

    Myggmedel för byggproffs – ny satsning från XL-Bygg

    Nyheter 2025-06-11

    Assa Abloy lanserar trådlöst dörrhandtag med ny design i svart

    Nyheter 2025-06-10

    Förlags AB Järnaffärer

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

     
    Maila oss gärna på info@jarnbyggfarg.se

    Få nyheter i mailen
    © 2025 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.