Järn Bygg Färg
    Facebook Twitter Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Debattera
    Järn Bygg Färg
    Nyheter

    Bergs minskar produktionen

    2019-10-20
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Trots den höga konsumtionen av trävaror, minskar Bergs Timber produktionen vid de svenska sågverken med cirka 35 000 kubikmeter för att anpassa sig till marknadsutvecklingen.

    Bergs Timber anger att det stora utbudet av råvara har resulterat i ökad produktion och överutbud av produkter av främst lägre kvaliteter. Trots att konsumtionen av trävaror är på rekordnivå är det fortsatt prispress på marknaden och då främst för granvaror.

    Bergs Timber ser tecken på att prisbilden för tall och bättre grankvaliteter stabiliseras, men marknaden är fortsatt svårbedömd. Därför minskar företaget produktionen vid de svenska sågverken med cirka 35 000 kubikmeter, vilket motsvarar cirka 6 procent av den svenska årsproduktionen och cirka 4 procent av koncernens årsproduktion.

    (Visited 4 times, 1 visits today)
    Borga plåt

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Co / Järn Bygg Färg

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

    mats.thoren@vtf.se

    (Visited 5 times, 1 visits today)

    Få nyheter i mailen
    © 2023 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.