Järn Bygg Färg
    Facebook Twitter Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Debattera
    Järn Bygg Färg
    Nyheter

    Bygma köper Woody-anläggning i Dalarna

    2015-12-03
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Bygma förvärvar Fröbergs Bygg & Järnhandel AB i Borlänge. Fröbergs Bygg & Järnhandel grundades redan 1928. Bolaget, som är en del av Woody Bygghandel, har drygt 30 anställda och omsätter i dag cirka 100 miljoner kronor. Fördelningen mellan professionella respektive privata kunder är ungefär samma som i Bygmas befintliga kundkrets.

    – Fröbergs Bygg & Järnhandel är ett gammalt och anrikt företag som vi är oerhört glada och stolta över att nu ta över. Vi ser fram emot att förvalta det vidare på bästa sätt, säger Urban Johansson, vd Bygma, och menar att Dalarna, ett för Bygma nytt område, lockar.

    – Vi ser en positiv utveckling i regionen och Borlänge som marknadsplats är ju central för Dalarna.

    Mats Sandström, vd Fröbergs Bygg & Järnhandel, är nöjd att affären är i hamn – och nöjd med efterträdaren.

    – Det känns helt rätt att en så stark och expansiv aktör som Bygma tar över verksamheten och driver den vidare under ny flagg.

    För Bygma innebär affären att företaget nu har 17 anläggningar på tolv orter i landet.

     

     

     

    (Visited 14 times, 1 visits today)
    Borga plåt

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Co / Järn Bygg Färg

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

    mats.thoren@vtf.se

    (Visited 4 times, 1 visits today)

    Få nyheter i mailen
    © 2023 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.