Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Skriv en krönika
    Järn Bygg Färg
    Finnfoam rekryterar Fredrik Karlsson Ferrari
    På nya poster

    Fredrik Karlsson Ferrari blir ny försäljningschef på Finnfoam Sverige

    2026-06-04
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Finnfoam AB har rekryterat Fredrik Karlsson Ferrari som ny försäljningschef för den svenska marknaden. Han tillträdde tjänsten den 4 maj och kommer närmast från Finja Betong, där han har arbetat med försäljning under 18 år.

    Med rekryteringen stärker Finnfoam AB sin organisation i Sverige. Fredrik Karlsson Ferrari har lång erfarenhet av försäljning inom byggbranschen och har under de senaste 18 åren arbetat i en motsvarande roll på Finja Betong.

    Enligt företaget innebär rekryteringen ett tillskott av både produktkunskap och erfarenhet från den svenska byggmarknaden.

    I samband med förändringen renodlar Daniel Håkansson Lilja sin roll som Sales & Marketing Director. Han kommer framöver att fokusera mer på marknaderna i Norge och Danmark samt på affärsutveckling och marknadsföring.

    Ska bidra till fortsatt tillväxt

    — Fredrik är en nyckelrekrytering i Finnfoams fortsatta satsning på att möta framtidens behov av fuktsäkra isoleringslösningar. Vi är såklart otroligt glada att han, med sin stora erfarenhet, vill komma till oss och fortsätta driva försäljningsarbetet tillsammans med Daniel. Vi hälsar Fredrik varmt välkommen, säger Karl Helmer, vd på Finnfoam AB.

    Även Daniel Håkansson Lilja ser positivt på rekryteringen.

    — Jag är otroligt glad att få Fredrik som kollega. Vi känner varandra sedan många år och jag är helt säker på att vi kommer att bli ett starkt team tillsammans, säger Daniel Håkansson Lilja, Sales & Marketing Director på Finnfoam AB.

    (Visited 134 times, 134 visits today)
    Finnfoam
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inläggfischers vd: ”Vi är och ska förbli en premiumleverantör i Sverige”
    Nästa inlägg ESSVE lanserar Greenfix av över 80 procent återvunnen nylon

    Relaterade artiklar

    Munktorps Träförädling får ny ägare och ny vd

    På nya poster 2026-06-15

    Flexit rekryterar ny distriktssäljare i södra Sverige

    På nya poster 2026-06-10

    Mur & Putsföretagen får ny styrelse efter årsmöte

    På nya poster 2026-05-27

    Gerflor stärker satsningen på detaljhandeln

    På nya poster 2026-05-18

    Få nyheter i mailen
    © 2026 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.