Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Debattera
    Järn Bygg Färg
    Nyheter

    Han bytte kedja och vände trenden

    2015-10-09
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Beijer stängde sin anläggning i Hallstahammar, men den tidigare platschefen Niklas Segendorff byggde upp en ny anläggning i AB Karl Hedins regi som nu blomstrar. I kommande numret av Järn Bygg Färg är Niklas Segendorff omslagspojke.

     När till och med lokaltidningen i Hallstahammar uppmärksammade AB Karl Hedins framtidstro och lojaliteten hos kunderna bestämde vi oss för att åka dit. Vi träffade en platschef som aldrig vek från sin övertygelse och som gläds åt den fina utvecklingen i Hallstahammar.

    Niklas Segendorff hade en bakgrund som bland annat platschef på Beijer Byggmaterial i Hallstahammar innan han valde att börja hos AB Karl Hedin 2012 och när nedläggningsbeslutet i Hallstahammar kom såg Niklas Segendorff direkt möjligheten och tog kontakt med sin chef på AB Karl Hedin, Lars Lindgren, som tände direkt på idén att starta en bygghandel i Hallstahammar.

    –          Någon dag senare började vi leta efter fastighet i Hallstahammar men hittade inget lämpligt och tog kontakt med näringslivskontoret i kommunen.  De erbjöd en tomt med bra läge inte långt från E18 och en anläggning i lagom storlek byggdes upp. Bemötandet och kontakterna med Hallstahammars kommun har varit mycket bra direkt från början och man kände direkt från start att näringslivskontoret förstod vikten av att ha en bygghandel på orten.

     Nu syns resultatet i försäljningen.

    Läs hela den spännande artikeln i det senaste numret av Järn Bygg Färg.

     

     

    (Visited 89 times, 1 visits today)
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inlägg25-åring med Pondus
    Nästa inlägg Villaägarna till attack mot Byggkeramikrådet

    Relaterade artiklar

    Höjt rotavdrag kan stärka försäljningen i bygghandeln

    Nyheter 2025-05-09

    DTE förvärvar AB Karl Hedin Emballage – skapar träemballagejätte i Norden

    Företagande och Ekonomi 2025-05-08

    Holm Trävaror är distributör av Accoya i Sverige

    Företagande och Ekonomi 2025-05-07

    Bolist Fristad möter kundbehov med nytt hyvleri och rekordförsäljning

    Företagande och Ekonomi 2025-05-06

    Förlags AB Järnaffärer

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

     
    Maila oss gärna på info@jarnbyggfarg.se

    Få nyheter i mailen
    © 2025 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.