Järn Bygg Färg
    Facebook Twitter Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Debattera
    Järn Bygg Färg
    Nyheter

    Konkurserna ökar i byggbranschen men minskar i detaljhandeln

    2018-05-03
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Statistik från UC visar att antalet konkurser i detaljhandeln fortsätter att minska men i byggbranschen ökar de med hela 35 procent.

    I april månad minskar antalet konkurser i detaljhandeln med 14 procent jämfört med samma månad föregående år. Antalet konkurser i landet, oberoende av bransch, ökar dock med 21 procent för april månad. Värst utsatt är byggföretagen med en 35-procentig ökning av konkurserna jämfört med april i fjol, i antal från 81 till 109. Det visar UC:s konkursstatistik.

    Konkurserna inom byggsektorn har ökat på senare tid, från låga nivåer, enligt statistik från UC. Och det tycks vara småbolagen som drabbas.

    – De stora och få bostadsutvecklarna som har problem har inte fått genomslag i konkursstatistiken. Vi ser framför allt att konkurserna ökar för små byggbolag”, säger Richard Damberg, ekonom vid UC, till tidningen Affärsvärlden.

    Antalet konkurser inom byggsektorn ökade med 35 procent i april jämfört med april 2017, i antal från 81 till 109. Hittills i år är ökningen inte lika stor, +10 procent jämfört med de fyra första månaderna 2017.

    Richard Damberg säger till Affärsvärlden att UC har tre hypoteser till varför konkurserna ökar i byggsektorn. För det första ser de att företag som jobbar med ombyggnationer hos privatpersoner har haft det svårare efter att ROT-avdraget sänktes 2016. Dessutom har UC sett en ökning av antalet oseriösa och bedrägliga byggbolag.

    – Det handlar om bolag som inte gör rätt för sig med skatter och så vidare. Den typen av bolag har ökat i byggsektorn och det är möjligt att ett antal av dem går i konkurs, säger han.

    Slutligen noterar Richard Damberg att det startats många nya byggföretag på senare år.

    – Det har startats många nya bolag inom byggsektorn och vi ser i vår statistik att nya bolag har det tuffare. Det är en högre risk att gå i konkurs de första åren, säger han enligt Affärsvärlden.

    (Visited 2 times, 1 visits today)

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Co / Järn Bygg Färg

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

    mats.thoren@vtf.se

    (Visited 2 times, 1 visits today)

    Få nyheter i mailen
    © 2023 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.