Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Debattera
    Järn Bygg Färg
    Förskolan Hoppet. Bild-Derome.
    Förskolan Hoppet. Bild-Derome.
    Nyheter

    Träbranschen vill att regeringen sätter ner foten

    2022-12-05
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Med ökat industriellt byggande i trä går det att sänka både kostnader och negativ klimatpåverkan från bostadsbyggandet, anser representanter för träbranschen.

    Susanne Rudenstam, kanslichef Sveriges träbyggnadskansli, David Johnsson, vd Trä- och möbelföretagen och Mathias Fridholm, direktör Svenskt trä. Foto: Sveriges träbyggnadskansli/Juliana Falldin/Svenskt trä.
    Susanne Rudenstam, kanslichef Sveriges träbyggnadskansli, David Johnsson, vd Trä- och möbelföretagen och Mathias Fridholm, direktör Svenskt trä. Foto: Sveriges träbyggnadskansli/Juliana Falldin/Svenskt trä.

    Susanne Rudenstam, kanslichef Sveriges träbyggnadskansli, David Johnsson, vd Trä- och möbelföretagen och Mathias Fridholm, direktör Svenskt trä, framför i en debattartikel sex åtgärder som de menar skulle sätta fart på byggandet.

    Sex förslag till den nya regeringen för en mer produktiv och klimatsmart byggindustri:

     

     

     

     

     

    1. Industriellt byggda hus i trä har en 16 procent lägre produktionskostnad än motsvarande konventionellt byggda hus, samtidigt går trähus cirka 30 procent snabbare att bygga. Om fler hus byggs med prefabricerade delar i trä skulle den slutliga kostnaden hållas nere.
    2. Ett stort problem i dagens bostadsbyggande är att begrepp som byggnadshöjd, nockhöjd, totalhöjd, vind, suterräng, våning och källare inte är tillräckligt definierade. Vi önskar därför att regeringen en gång för alla sätter ned foten så att det blir tydligt hur olika höjder och våningar ska definieras.
    3. Tillåt bostadsvolymer med en bredd på max 4,5 meter på vägarna. I dag är det tillåtet med max 4,15 meter för bostadsvolymer, men 4,5 meter för övriga transporter.
    4. Anpassa Boverkets regler som av många upplevs vara skrivna utifrån en tradition att bygga med betong. Vissa rigida tekniska specifikationer som härstammar från traditionellt platsbyggande gör tröskeln hög för att bygga med trä, i synnerhet för industriellt träbyggande.
    5. Kompetensen kring trähusbyggande behöver höjas i alla led: bland politiker, beställare, byggaktörer och konsulter. Det behövs ytterligare kunskap, både om tekniken och fördelarna ur miljösynpunkt.
    6. Den den svenskutvecklade systemkunskapen kring industriella träbyggandet skulle kunna spridas bredare och öka svenska företags exportmöjligheter.
    (Visited 85 times, 1 visits today)
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inläggLättklinker med inbyggd kolsänka
    Nästa inlägg Bjelins härdade trägolv nu ännu hårdare

    Relaterade artiklar

    NP Nilsson öppnar nytt byggvaruhus i Osby

    Företagande och Ekonomi 2025-07-14

    Ny cirkelsåg från Milwaukee – kapar upp till 700 reglar per laddning

    Nyheter 2025-07-11

    Försäljningsrekord för Jula – ökar med kvarts miljard

    Företagande och Ekonomi 2025-07-10

    Verandatak från Plannja får starkt fäste hos både husägare och hantverkare

    Nyheter 2025-07-09

    Förlags AB Järnaffärer

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

     
    Maila oss gärna på info@jarnbyggfarg.se

    Få nyheter i mailen
    © 2025 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.