Från och med 1 september tar Fredrik Garp över som vd för TECCA. Samtidigt fokuserar Marcus Ahlstedt fullt ut på rollen som affärsområdeschef för Bygg & Emballagelösningar inom Salix Group.
Fredrik Garp kommer från en ledande roll inom TECCA och har erfarenhet av verksamheten, marknaden, kunderna och organisationen. Han tar nu över vd-rollen efter Marcus Ahlstedt, som under en övergångsperiod kombinerat uppdraget med sin roll som affärsområdeschef inom Salix Group.
Med den nya ansvarsfördelningen vill TECCA skapa förutsättningar för att öka tempot inom innovation, erbjudandeutveckling och fortsatt tillväxt.
– Vi har byggt upp en stark position och en tydlig riktning för TECCA. Nu handlar det om att höja tempot ytterligare. Vi ska fortsätta utmana invanda lösningar, utveckla vårt erbjudande och göra det enklare för branschen att bygga smartare och bättre. Fredrik känner både verksamheten och våra ambitioner och är helt rätt person att leda TECCA in i nästa fas, säger Marcus Ahlstedt.
TECCA har under de senaste åren utvecklats från produktleverantör mot ett bredare erbjudande inom lösningar för byggnaders klimatskal. Framåt ligger fokus på att ytterligare stärka helheten genom innovation, hållbara lösningar och produkter som skyddar byggnaders hållbarhet över tid.
– Det finns en fantastisk energi och vilja att utvecklas inom TECCA. Vi har mycket på gång och jag ser en stor potential i att knyta ihop vårt erbjudande ännu tydligare och fortsätta utveckla lösningar som gör verklig skillnad. Vi ska vara nyfikna, agila och våga utmana – och samtidigt fortsätta göra det tillsammans med våra kunder och partners, säger Fredrik Garp.
Marcus Ahlstedt kommer fortsatt att finnas nära TECCA genom sin roll inom Salix Group, medan Fredrik Garp får fullt fokus på att driva TECCA:s fortsatta utveckling.
– Vi har höga ambitioner. TECCA ska fortsätta växa, utveckla sitt erbjudande och flytta fram positionerna på marknaden. Det är ett väldigt spännande läge att få ta över som vd, säger Fredrik Garp.
