Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Debattera
    Järn Bygg Färg
    Nyheter

    Ännu en Bauhaus-truck med felaktigt körförbud?

    2015-11-20
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Bauhaus ifrågasätter i ett brev till domstolen företaget Inspecta som besiktigar truckar och lyftanordningar. Bauhaus kan nu visa att ytterligare ett förbud av en lyftanordning  i Västerås visat sig felaktigt. Järn Bygg Färg skrev tidigare i höstas på hemsidan om fallet med Bauhaus lyftanordning i Bromma, en så kallad palltruck, som underkändes vid en besiktning men som senare användes när Arbetsmiljöverket gjorde inspektion på varuhuset. Påföljden blev kännbar. Verket beslutade om en sanktionsavgift på 132 000 kronor.

    Bauhaus slog tillbaka och försökte med hjälp av intyg från en truckverkstad visa på att besiktningsfirman gjort en felaktig bedömning av sensorn på palltrucken. Den underkändes på grund av, menade Bauhaus, att besiktningsmannen inte visste hur sensorn fungerade.

    Arbetsmiljöverket tog sommaren på sig att fundera på denna invändning. I det läget hade verket att accaptera Bauhaus invändning eller gå vidare till förvaltningsdomstolen för att få rätt. Den 28 augusti kom verkets besked: Ärendet ska dras vidare till förvaltningsdomstolen.

    En del av företagets argumentation har varit att företaget Inspecta felaktigt har utgått från att lutningsindikatorn har brister. När en verkstad testat lyftanordningen har den nämligen fungerat.

    I ett yttrande till Förvaltningsrätten i Stockholm skriver nu Bauhaus att Inspecta haft fel ytterligare en gång – i slutet på december 2011 i Västerås. Dagen efter att lyftanordningen förbjudits har förbudet hävts sedan verkstaden förklarat för besiktningsfirman hur anordningen fungerar.

    ”Så långt som bolaget kan förstå måste Inspecta ha gjort en felaktig första besiktning och så långt som bolaget förstår har Inspecta även i detta fall gjort en liknande felaktig bedömnng av lutningsindikatorn” skriver Kenneth Litland, vd för Bauhaus i yttrandet.

     

     

     

    (Visited 24 times, 1 visits today)
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inläggBygghandlare blev Årets köpman
    Nästa inlägg Oktober ännu en stark månad för bygg- och järnhandlarna

    Relaterade artiklar

    AI i bygghandeln: Så bygger Byggmax en smartare arbetsvardag

    Nyheter 2025-07-04

    Astma- och allergimärkt färg testas i stort bostadsprojekt i södra Stockholm

    Nyheter 2025-07-03

    Sveriges Fria Bygghandlare utmanar branschen – har ökat i nio månader i rad

    Företagande och Ekonomi 2025-07-02

    Kesko Sverige klar med omprofileringen till K-Bygg

    Företagande och Ekonomi 2025-07-01

    Förlags AB Järnaffärer

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

     
    Maila oss gärna på info@jarnbyggfarg.se

    Få nyheter i mailen
    © 2025 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.