Benders Sverige AB rekryterar Mathias Larsson Freiholtz som ny Inköpschef och Vice VD. Med över 20 års erfarenhet från svensk industri och byggmaterialbranschen tillträder han den 1 januari 2026.
Erfaren industriledare till Benders
Mathias Larsson Freiholtz har en stark bakgrund inom bygg- och industribranschen. Han började på Rotage AB i Kvänum 2005 och blev VD redan 2012. Från 2019 har han även lett dotterbolaget i Mjölby. Tack vare sin långa erfarenhet av produktion, inköp och ledarskap får Benders nu en Vice VD med bred kompetens och djup branschkunskap.
Fokus på tillväxt och inköp
Från och med 1 januari 2026 tillträder Mathias sin nya roll på Benders Sverige AB i Edsvära. I sin tjänst som Inköpschef och Vice VD ska han arbeta nära ledning, produktion och försäljning. På så sätt kan hans praktiska erfarenhet kombineras med strategiskt arbete, vilket stärker företagets position i byggmaterialbranschen.
Lokal förankring och bred kompetens
Även om Mathias har en juristexamen har han valt industrin som sin karriärväg. Han är född i Grästorp och bor sedan 15 år i Vara tillsammans med sin familj. Denna kombination av lokal förankring och lång erfarenhet från svensk industri bidrar till att han kan förstå både företaget och marknaden.