Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Järn Bygg Färg
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Debattera
    Järn Bygg Färg
    Nyheter

    Nu blir Coop Bolist

    2015-12-02
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

     

    Nu är det klappat och klart för omkostymering av Coops byggbutiker över hela landet till Bolists profil. Första veckorna i januari blir det både nytt sortiment och nya skyltar. Järn Bygg Färg skrev tidigare i höstas om att Bolist lyckats med konststycket att få över Coops återstående 15 byggbutiker i landet till Bolist-kedjan.  Butikerna skulle fortsätta att drivas i Coops lokala föreningar.

     

    I och med att Coop-anläggningarna blev medlemmar i Bolist förband de sig att anamma byggkedjans orange-färgade profilering och marknadsprogram, låta inköp ske genom Bolists logistiklösning, ansluta sig till de digitala lösningarna och installera konceptet ”Digitala Butiker” i varje enskild butik.

    –          De kommer ingå i vårt marknadsprogram som alla andra Bolist-butiker, säger försäljningschefen Magnus Hemmingberg.

    Vecka 2 sätter nästa år sätter resan igång med att ställa om sortimentet och ändra profileringen. Resan inleds i Coops butiker i norra Sverige och fortsätter neråt till södra delarna där det hela ska avslutas under vecka 12-16 precis innan Bolists jättesatsning med kedjans kataloger börjar rulla ut.

    –          Vi ska ut med knappt två miljoner i år vilket är rekord, säger Mischa Moszkowicz, Marknadschef på Bolist.

    Bolists namn kommer alltså att åka upp på Coop Byggs fasader. I de butiker där byggmarknaden gränsar till Coops matbutiker kommer Bolists skyltar att sättas upp i anslutning till bygg-butikerna.  

    Coops butiker blir ett tillskott för Bolist. Målsättningen för hela kedjan är att öka omsättningen nästa år med 20 procent. I år blir ökningen 15 procent.

      

    (Visited 63 times, 1 visits today)
    Dela. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-post
    Föregående inläggMoelvens marknadsdirektör årets riddare av Trämarknadsorden
    Nästa inlägg Beijer öppnade varuhus på Lidingö

    Relaterade artiklar

    Swisspearl lanserar Plank Connect – trälook utan underhåll

    Nyheter 2025-06-13

    Kiilax inspektionsluckor gör jobbet snyggt, smart och enkelt

    Artiklar 2025-06-12

    Myggmedel för byggproffs – ny satsning från XL-Bygg

    Nyheter 2025-06-11

    Assa Abloy lanserar trådlöst dörrhandtag med ny design i svart

    Nyheter 2025-06-10

    Förlags AB Järnaffärer

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

     
    Maila oss gärna på info@jarnbyggfarg.se

    Få nyheter i mailen
    © 2025 Järn Bygg Färg - Branschtidningen för Järn-, Bygg- & Färghandlare

    Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.